U Klubu kniževnika odlučili su da u znak poštovanja prema velikim piscima i svojim čestim gostima posvete sto za kojim su proveli najviše vremena. Na taj način, u ovom klubu i dalje "žive" Momo Kapor, Ivo Andrić, Danilo Kiš i Bogdan Tirnanić.
Tim povodom, u Klubu književnika organizovano je druženje zaposlenih i gostiju, koji su u prijatnoj atmosferi iznosili svoja sećanja na ovo boemsko mesto, koje su godinama vodili čuveni Iva i Buda.
Autor filma o Klubu književnika Veljko Đurović podsetio je na to kako se nekad "osvajao" ovaj kultni prostor: "U početku sam stidljivo sedeo za šankom, a onda sam kao i mnogi krenuo od male sale, prešao u srednju, a kasnije 'napredovao' u levu salu prepunu uglednih ljudi; salu onih koji su uspeli u životu – rekao je Đurović, otkrivši da je šank ovog restorana bio jedinstven po tome što nije imao šipku za noge.
Upravo je taj momenat inspirisao Danila Kiša na zaključak da je "odsustvo šipke mnoge pisce navelo na korak u prazno". Klub književnika deo je kulturnog identiteta Beograda. u kome su najprijatnije trenutke provodili diplomate i poznati domaći svetski pisci i glumci.
Orson Vels, Liz Tejlor, Ričard Barton, Sofija Loren, Kirk Daglas, Romi Šnajder Žan Pol Sartr, Romi Šnajder, Vivijen Li su prilikom dolaska u Beograd tražili da ih domaćini uveče vode u Klub Književnika. Kada je svojevremeno Rokfeler bio u Beogradu, toliko je bio ponet ljudima i atmosferom da je teškog srca napustio restoran, i to – u četiri ujutru! – seća se konobar Bane Simović,.
Oson Vels je uz jagnječe pečenje i šopsku salatu došao na ideju za svoj novi film, Sartr je pisao po stonjaku, a Lorens Olivije u dobroj hrani i piću lečio ljubavnu bol.
Osnovan 1946. godine, Klub književnika bio je restoran društvene ishrane za pisce, gde se po subvencionisanim cenama hranila intelektualna elita Beograda. Tradicija spremanja starih jela uvek je bila prisutna i nastavlja se.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar