Spomenik u čast Borislava Pekića u Beogradu

Menadžer Beograda Goran Vesić izjavio je da je gradu zvanično podnet predlog za podizanje spomenika Borislavu Pekiću, jednom od najznačajnijih srpskih književnika u 20. veku.
Menadžer Beograda Goran Vesić izjavio je da je gradu zvanično podnet predlog za podizanje spomenika Borislavu Pekiću, jednom od najznačajnijih srpskih književnika u 20. veku.

"Predlog za podizanje spomenika Borislavu Pekiću podneli smo Ljiljana i Aleksandra Pekić, supruga i kćerka Borislava Pekića, sekretar za kulturu grada Beograda Vladan Vukosavljević i ja, kao gradski menadžer", rekao je Vesić, a danas preneo Beoinfo.

Prema njegovim rečima, spomenik će biti podignut na Cvetnom trgu, na uglu Njegoševe i Kralja Milana, do kraja godine ili najkasnije do 4. februara 2016. godine, na dan rođenja Pekića.

"Tako ćemo dostojno obeležiti 85 godina od rođenja Borislava Pekića. Nema ništa prirodnije nego da spomenik jednom od najpoznatijih Vračaraca bude na mestu gde počinje Vračar i gde se nalazi Treća muška gimnazija koju je pohađao", istakao je Vesić.

Dodao je da sam spomenik neće izgledati kao što uglavnom izgledaju spomenici u Beogradu, već da će biti "drugačiji i odslikavaće Pekićev duh i genijalnost".

Vesić je podsetio da je grad Beograd dobio zvaničnu podršku Udruženja dramskih umetnika Srbije da se na renoviranom Cvetnom trgu, preko puta Jugoslovenskog dramskog pozorišta, postave spomenici najpoznatijim srpskim glumcima, rediteljima i dramskim piscima, što će mu, kako je naveo, dati novi duh i ovaj kraj grada učiniti lepšim.

Borislav Pekić (1930-1992) bio je romanopisac, dramski pisac, filmski scenarista rođen u Podgorici. Svoje najznačajnije delo, "Zlatno runo", pisao je u izbeglištvu u Londonu od 1971, a za delo "Hodočašće Arsenija Njegovana" dobio je NIN-ovu nagradu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost