Prvi stranac na čelu Britanskog muzeja

Hartvig Fišer je prvi stranac na čelu Britanskog muzeja u 150 godina istorije ove prestižne institucije.

Hartvig Fišer je prvi stranac na čelu Britanskog muzeja u 150 godina istorije ove prestižne institucije.

Fišer je tokom karijere predvodio nekoliko nemačkih i evropskih muzeja. Ovaj 53-godišnji Nemac, koji je izgradio reputaciju jednog od najpoznatijih muzejskih direktora u svojoj zemlji, poznat je po spektakularnom modernizovanju Državne umetničke kolekcije u Drezdenu koju je pretvorio u "rafinirani i elegantni" izložbeni prostor. Drezdenska Državna umetnička galerija je skup od 12 muzeja u kojima je izložena jedna od najvećih zbirki na svetu i koje godišnje poseti 2,5 miliona ljudi.

Fišerov odlazak u London predstavlja "pravi šok i veliki gubitak" za Drezden i njegove kulturne institucije, piše nemački "Velt", ističući akademske i profesionalne kvalitete novog direktora Britanskog muzeja. List navodi da je Fišer, kog opisuje kao "radoholičara", opsednutog kontrolom i najsitnijeg detalja, cenjen i zbog svojih didaktičkih i istraživačkih sposobnosti.

Rođen 1962. godine u Hamburgu, Fišer je studirao istoriju umetnosti, istoriju i arheologiju u Parizu, Rimu, Berlinu i Bonu. Pored nemačkog, tečno govori engleski, francuski i italijanski. Vodio je nekoliko nemačkih i evropskih muzeja, među kojima su Muzej umetnosti u Bazelu, u Švajcarskoj i Folkvang muzej u Esenu, u Nemačkoj.

Britanski muzej je najstariji javni muzej na svetu. Godišnje ga poseti blizu sedam miliona ljudi.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost