VIDEO: Otkriveni do sada nepoznati delovi "Epa o Gilgamešu"

Pronađena je tabla sa 20 do sada nepoznatih linija teksta jednog od najstarijih svetskih književnih dela "Epa o Gilgamešu", prenosi "Daily mail".
Pronađena je tabla sa 20 do sada nepoznatih linija teksta jednog od najstarijih svetskih književnih dela "Epa o Gilgamešu", prenosi "Daily mail".

Zvaničnici muzeja "Sulaymaniyah" u iračkom Kurdistanu saopštili su prošlog meseca da se u posedu muzeja nalazi originalni artefakt sa delom čuvenog epa. Do otkrića se došlo slučajno, nakon što je muzej od jednog krijumčara kupio 80-90 glinenih tabli. Pošto je većina teksta nalažena u fragmentima od 18. veka, uvek je postojala mogućnost da će se pojaviti još delova.

Verzija koju danas znamo i koja je deo srednjoškolske lektire, otkrivena je 1853. godine u Ninivi, i od tada se nije mnogo menjala.

Nakon rata u Bagdadu 2003. godine, muzej "Sulaymaniyah" je plaćao krijumčarima kako bi zadržao artefakte u zemlji. Krajem 2011. godine, novootkrivenu tablu je sa gomilom drugih doneo jedan krijumčar u muzej, gde ju je primetio profesor Faruk al Ravi, koji je insistirao da muzej plati krijumčaru traženu sumu od oko 800 dolara.

Nakon dugog istraživanja utvrđeno je da tabla potiče iz perioda 2000-1500 godine pre nove ere. Ta tabla je deo petog pevanja epa  i pruža neka objašnjenja za ostale delove teksta.

Novootkriveni tekst pokazuje, između ostalog, da su glavni junak Gilgameš, kralj Uruka i njegov prijatelj Enkidu osetili krivicu zbog ubistva Humbabe.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost