FOTO: Izložba parfemskih bočica u Novom Sadu, među njima i Titove

U Zbirci strane umetnosti Muzeja grada Novog Sada ove sedmice je otvorena izložba "Glamur u bočicama" na kojoj su predstavljeni brojni primerci parfema, od rimskog perioda pa do najsavremenijih dizajniranih i retkih bočica.
U Zbirci strane umetnosti Muzeja grada Novog Sada ove sedmice je otvorena izložba "Glamur u bočicama" na kojoj su predstavljeni brojni primerci parfema, od rimskog perioda pa do najsavremenijih dizajniranih i retkih bočica.

Posetioci su imali priliku da se upoznaju sa istorijatom parfema, da saznaju koje su od ovih mirisa koristile poznate ličnosti, kao i da pročitaju šta su o njima imali da kažu velikani svetske scene, poput Odri Hepburn, Merlin Monro, Grejs Keli i mnogih drugih.

Olja Maglovski, kustos istoričar i jedan od autora, kazala je da su tokom pripreme izložbe otkrivali ne samo kako su živeli obični ljudi, nego i domaći vladari.

"Za ovu priliku Muzej istorije Jugoslavije iz Beograda pozajmio je parfemske bočice Josipa Broza Tita. Princeza Jelisaveta Karađorđević ustupila je Muzeju grada Novog Sada sopstvene parfeme. Među njima se nalazi i 'Daum' u svojoj čuvenoj Lalique bočici koji predstavlja poklon jordanske kraljice Ranije. Izloženo je oko 2.000 eksponata", rekla je Maglovska.

Ekskluzivno je prikazano blago Viminacijumskih arheoloških nalazišta, staklene bočice za kozmetičko-farmaceutske preparate iz perioda od kraja 1. do 4. veka. Viminacijum je bio glavni grad rimske provincije Gornje Mezije.

Posebno interesovanje izazvala je bočica od nekoliko milimetara koja se nalazi ispod lupe preko koje može da se pogleda izbliza. Radi se o parfemu koji su nekada stari Rimljani nosili oko vrata.

Prikazan je samo mali deo od više od 2.000 staklenih posuda koje su nađene na teritoriji Srbije, a potiču iz rimskog perioda.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost