Književni maraton: Javno čitanje "Rata i mira"
Više od 1.000 ljudi, među kojima su i poznate ličnosti, danas je počelo da se smenjuje u javnom čitanju romana "Rat i mir" Lava Tolstoja tokom 60 sati.
Oko 1.300 glumaca, političara i sportista, ali i građana počelo je u 10 sati po ruskom vremenu čitanje četiri toma remek dela ruske književnosti. Čitanje će uživo moći da se prati na nekoliko ruskih televizija i radio stanica, kao i na sajtu voinaimir.com.
Javno čitanje dela organizovano je u okviru "Godine knjiženosti" u Rusiji i odvija se u ruskim pozorištima, muzejima, bioskopskim salama i drugim mestima koje je Tolstoj pomenuo u svom romanu. - Tolstoj drži našu zemlju na okupu - rekla je praunuka književnika Fekla Tolstoja koja je incirala javno čitanje "Rata i mira".
Delo će se čitati u Moskvi, Sankt Peterburgu, Kazanu, Jekaterinburgu, Omsku, Groznom i drugim mestima, javila je agencija Ria novosti i dodala da će čitanje biti organizovano i u Parizu, Beču, Pekingu i Vašingtonu. Majak radio, koji je otkazao sve svoje programe osim kratkih vesti kako bi mogao da prenosi čitalački maraton, pozvao je slušaoce da se izjasne o svom najdražem liku iz romana. Čitalački maraton, koji će napredovati u ritmu od jednog toma dnevno, trebalo bi da se završi u petak.
Svojim brojnim likovima, dugim opisima scena bitaka i dijalozima na francuskom jeziku, "Rat i mir", čije je pisanje Tolstoj završio 1869. godine, predstavlja jedan od najvećih književnih izazova. Filmska verzija romana, u režiji Sergeja Bondarčuka, 1969. godine nagrađena je Oskarom. Britanski BBC trenutno radi na adaptaciji Tolstojevog romana u TV seriju koja će početi da se prikazuje od januara 2016. Glavne uloge u seriji, koja je delom snimljena u Rusiji, igraju Pol Dejno i Lili Džejms.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar