Sevdah, umetnost koja oslobađa
Izložba je otvorena do 31. decembra, a o čemu se zapravo radi i zašto morate pogledati izložbu u KUPEK-u # 141 objašnjava upravo Damir.
Ovo je jedna od onih emisija koja je snimljena u jednom dahu, a koja će se, verujemo u to i slušati tako. Damira Imamovića smo ustopirali, igrom slučaja u Beogradu, te smo iskoristili priliku da ga pozovemo u goste ne bi li porazgovarali o aktuelnoj izložbi o sevdahu u Umetničkoj galeriji BiH. Damir istražuje sevdah već desetak godina, koliko aktivno i učestvuje, a ako uzmemo u obzir njegovo nasleđe onda teško da na ovoj kugli postoji iko pozvaniji od njega da uradi nešto što još nito nije uradio - izložbu o sevdahu.
O sevdahu su rađene brojne studije, neke iz ugla muzikologa, neke iz ugla književnosti, ali ta dva jezika su retko kad nailazili na razumijevanje. I ono što je još bitnije, retko ili gotovo nikad te studije nisu uključivale izvođača. Zato je ova izložba dobila i dodatnu vrednost, a o čemu smo sa našim gostom i pričali.
Damir nam je objasnio koliki je uticaj, pre svega romske i jevrejske populacije, ali i ostalih naroda i narodnosti sa balkanskog prostora, na sevdah, kako je sevdah kroz istoriju probijao granice i kako su na to probijanja granica gledali konzervativni građani, kao i kako na ono što danas rade on i brojni drugi izvođači sevdaha, gledaju isti ti konzervativci. Ako je sevdah ono "kad babo peva i plače" onda je to oslobađanje, ako sevdah već više od veka probija granice onda sevdah oslobađa stega, a ako mi pričamo o sevdahu onda pričamo o slobodi, baš kao što to priča i izložba.
Stoga, razmaknite okove predrasuda, uzmite dah i uživajte u KUPEK-u # 141.
Komentari 1
Branko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar