Preminuo dirigent Kurt Mazur

Kurt Masur, jedan od najvećih dirigenata na svetu, preminuo je u subotu u 89. godini, saopštila je Njujorška filharmonija.
Kurt Masur, jedan od najvećih dirigenata na svetu, preminuo je u subotu u 89. godini, saopštila je Njujorška filharmonija.

Nemački dirigent, koji je jedan od najcenjenijih u svojoj profesiji u svetu, bio je posvećeni humanista koji je doprineo mirnom padu Berlinskog zida.

Masur, koji je 2012. godine izjavio da boluje od Parkinsonove bolesti, preminuo je u Griniču u američkoj saveznoj državi Konektikat.

Dirigent je rođen u Šleziji 18. jula 1927, godine, području koji je tada pripadalo Istočnoj Nemačkoj, a kasnije je pripojeno Poljskoj posle Drugog svetskog rata.

Masur je 1955. godine imenovan za direktor filharmonije u Drezdenu u Nemačkoj Demokratskoj Republici (DDR) i ubrzo postaje najpoznatiji dirigent tadašnje komunističke Nemačke.

Dirigent je 1970. godine postao dirigent filharmonije u Lajpicigu gde će ostati do 1996. godine. Masur je obišao svet i održao je oko 1.000 koncerata s obe strane Gvozdene zavese, uključujući i u SAD.

U jesen 1989, godine Masur aktivno učestvuje u sprečavanju da se veliki protest u Lajpcigu 9. oktobra te godine ne pretvori u krvoproliće. Posle pada Berlinskog zida, Masur postaje direktor njujorške filharmonije. Bio je dirigent Nacionalnog francuskog ansambla i Filharmonijskog orkestra iz Londona.

Njegov najzapaženiji koncert je nastup 20. septembra 2001. godine, nekoliko dana posle terorističkog napada u Njujorku, 11. septembra. Masur i njegova filharmonija su tada maestralno izveli "Nemački rekvijem" Johanesa Bramsa. Masur je jednom prilikom rekao da oni koji komponuju muziku publici "približavaju osećaj smrti i osećaj da sve što je lepo u životu jednog dana će doživeti svoj kraj".

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost