KUPEK u komunističkom leglu
Mi po običaju pronalazimo svetlo u toj tami i pokušavamo ga uneti i u vaše domove, ali pre svega srca.
Negde s krajem leta u jednoj staroj begovskoj banjalučkoj kući, u jednom starom banjalučkom kraju, na Mejdanu, pokrenuto je nešto što se akronimski predstavlja kao BASOC, odnosno Banjalučki socijalni centar. Pokrenula ga je lokalna ekipa, ali pod tim "lokalno" podrazumevamo puno širi prostor od same Banjaluke, iako značaj BASOC-a ima itekako banjalučku crtu. Kao i većina gradova po BiH i Banjaluka je tokom rata, a i posle doživljavala transformaciju kojom se pokušavala izbrisati njena prošlost. Krenulo je to sa stanovništvom, pre svega muslimanske veroispovjesti, a zatim i sa arhitekturom koja je "brisana" dinamitom.
Urbicid se nastavio i dalje ovaj put na jedan prefinjeniji način - nemarom. Ta lokalna ekipa je stoga odlučila da ideju BASOC-a smesti u jednu od starih begovskih kuća kako bi je otrgla od nemara i očuvala od propadanja, ali i kako bi joj dala dodatni smisao. Šta zapravo predstavlja danas BASOC, odnosno socijalni centar? Neko će reći okupljalište "levo" mislećih ljudi, ali okanimo se podela koje nam nameće sistem. BASOC je pre svega okupljalište humanista i vrata ovog centra otvorena su svima - beskućnicima, radnicima, kulturnim delatnicima...
O svemu onome šta BASOC je i o kontekstu u kom je nastao, u kom živi i u kom će u budućnosti postojati razgovarali smo sa ekipom koja je svoje vreme stavila u službu uređenja ove kuće, a samim tim i u službu uređenja društva. Zoran Vučkovac, Enes Kurtović, Dražen Crnomat, Sandro Hergić i Arijana Forić - Kurtović otkrili su nam mnoge detalje o BASOC-u u ovom 143. KUPEK-u koji je specifičan i po tome što, ne samo da smo ga snimali u Banjaluci, nego smo imali i gošću iz New Yorka, Susan Nolan, koja je ispričala svoja iskustva iz BASOC-a.
BASOC tako izlazi ne samo izvan okvira Banjaluke, Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, već i izvan okvira Balkana pa i dalje. Dobar glas se valjda daleko čuje pa je red da dođe i do vas putem 143. KUPEK-a. Poslušajte ga OVDE.
Autor: Dejan Kožul
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar