Pre 30 godina svet je upoznao Dilana Doga

U ponedeljak, 26. septembra obeleženo je 30 godina kako je u Italiji objavljena "Zora živih mrtvaca", prva epizoda kultnog stripa "Dilana Doga".

 

Ovaj strip junak rođen je davne 1986. godine od oca Ticijana Sklavija i objavila ga je izdavačka kuća Serđo Boneli Editore. Dilan je dobio ime po poznatom engleskom pesniku Dilanu Tomasu, a lik po slavnom glumcu Rupertu Everetu.

Bivši je policajac Skotland Jarda, koji uzima "neobične" slučajeve, odnosno istražuje samo paranormalne pojave, bivši alkoholičar, vegetarijanac, ujedno i okoreli zavodnik koga verenice redovno ostavljaju. Njegov pomoćnik i najbolji prijatelj je Gručo Marks, stvoren po uzoru na jednog od petorice braće Marks, poznatog komičara popularnog tridesetih i četrdesetih godina dvadesetog veka, dok je njegov drugi prijatelj, i svojevrsni čuvar od neprilika, inspektor Blok.

Dilan i Gručo žive u ulici Krejven Roud 7, a zanimljivo je da u realnom svetu kafić koji se nalazi na ovoj adresi od 2013. godine nosi ime "Dylan Dog".

Otkako je strip izašao, nakon samo par brojeva doživeo je veliku svetsku slavu. Od 1986. godine do danas, broj čitalaca je čak blago opao u Italiji, ali to nije uticalo na to da ovo bude jedan od najprodavanijih i najpopularnijih stripova u domovini, a i šire. Nekako se posebno poprimio na svim prostorima bivše Jugoslavije.

Scenaristi i crtači su se vremenom smenjivali, ali je duh stripa ostajao isti.

Iako žanrovski horor, Dilana retko čitamo bez imalo osmeha zbog njegovog vernog pomoćnika Gruča. Na meniju su razne triler priče, ali neretko imamo priliku da uživamo u pravom umetničkom delu što se tiče filozofije priče.

Dva puta je doživeo filmsku adaptaciju i to 2010. godine pod nazivom "Dylan Dog: Dead of the night" u režiji Kevina Endrjua, a pored ove postoji još jedna iz 1994. godine po nazivom "Dellamorte Dellamore" ovoga puta od strane italijanskog režisera Mikelea Soavija.

Ovaj strip ima i veliki kulturni uticaj i čak ga je Umberto Eko čitao.

  • Stripadzija

    27.09.2016 09:51
    Lep afirmativan clanak i onda ga pisac na kraju ubrlja skroznaskroz...

    Sta znaci to ''cak ga je i Umberto Eko citao''?
    Umberto je neko iznad stripova pa se eto umilostivio da cita nizi oblik literature?
    Umberto inace ne cita stripove, ali Dilan je toliko dobar pa mu nije odoleo?

    Umberto Eko je poznati italijanski knjizevnik, filozof i mnogo toga naravno, ali je sedamdesetih godina bio najpoznatiji kao teoreticar i esejista , gle cuda, stripova!
    Njegovi ogledi su neprocenjiv doprinos kulturi i devetoj umetnosti.
    Stripove, sve redom, citao je zato sto je voleo i cenio jezik stripa, toliko razlicit od njegovog nacina izrazavanja, a ipak blizak.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost