Nikola Vujčić dobitnik Vitalove nagrade

Nikola Vujčić dobitnik je nagrade "Zlatni suncokret" za 2017. godinu, za pesničku zbirku "Skrivenosti", u izdanju Kulturnog centra Novog Sada.
Nikola Vujčić dobitnik Vitalove nagrade
Foto: Pixabay
Žiri u sastavu Vladimir Gvozden (predsednik), Dragan Jovanović Danilov i Nikola Strajnić, razmatrao je najuži izbor (pesničku zbirku "Skrivenosti" Nikole Vujčića, zbirku priča "Kao u sobi sa ogledalima" Vladimira Kecmanovića, romane "Maksimum" Vide Ognjenović, "Proleće se na put sprema" Bojana Krivokapića, "Popravljač ogledala" Franje Petrinovića i "Sunce ovog dana" Vladimira Pištala) i jednoglasno odlučio da Vujčiću dodeli nagradu Zlatni suncokret, poznatiju kao Vitalova nagrada.
 
U obrazloženju žirija se, između ostalog, kaže:
 
"U pesničkoj zbirci Skrivenosti Nikola Vujčić se dokazuje kao spretni tragalac za pravom reči unutar savremene inflacije govora. Njegova poezije je svedena i precizna, on traga za istinskom supstancom jezika, koja preostaje kad odbacimo višak govora koji se oslobađa povodom životnih tema. Polazeći od jedne rečenice Ćezarea Pavezea iz Dnevnika ("Čovek se ne seća dana, seća se trenutaka"), Vujčić gradi vešto oblikovanu pesničku tvorevinu, koja počinje tematizacijom reči kao osnove poezije, razvija se kroz evokaciju slika iz svakodnevice, kako bi dospela do sećanja na prizore detinjstva, i konačno do ciklusa koji peva o godišnjim dobima. Reči ovih pesama hvataju trenutke, pokušavaju da sazdaju pamćenje, mudrom ali i rečitom tišinom pobeđuju kako prekomernu buku tako i stidljivo ćutanje sveta. U Skrivenosti deluje osobeno pesničko čuđenje nad stvarima sveta (izlozi, autobusi, ulice, jabuke) koje prerasta u snažne psihološke slike što prizivaju moguću, ali često zaboravljenu dubinu našeg doživljaja sveta. Polazeći od poretka neposrednih stvari koje nas okružuju i određuju, Vujčić se udaljava od njihove pojavnosti i svoje snažne pesničke slike smešta u osobenu mrežu pesničke argumentacije, u iznenadne i zanimljive zaključke o našoj egzistencije. Vujčićeva poezija je smirena, lirski produbljena i odgovorna prema složenim pitanjima života. Reč je o poeziji kao skromnoj ali istrajnoj i izdržljivoj svesti o snazi književne reči da izrazi našu sudbinu, prepuštenu neponovljivim trenucima koji se neminovno gube u menama sveta dominantno opredeljenog za olaka, nemaštovita i štura samotumačenja."
 
Nagrada Zlatni suncokret, koju dodeljuje frabrika Vital iz Vrbasa i koja podrazumeva diplomu i novčani iznos, biće svečano uručena u četvrtak, 8. februara u Beogradu
 
O Nikoli Vujčiću:
 
Nikola Vujčić je rođen 1956. godine u Velikoj Gradusi kod Siska. Diplomirao je na Filološkom fakultetu u Beogradu. Bio je urednik časopisa Znak, glavni i odgovorni urednik Književne reči, urednik u Književnoj omladini Srbije, glavni i odgovorni urednik lista Vukove zadužbine Zadužbina i urednik u izdavačkoj kući "Filip Višnjić". Sada je urednik u izdavačkoj kući Službeni glasnik u Beogradu. Član je srpskog PEN centra. Živi u Beogradu.
 
Objavio je sledeće knjige pesama: Tajanstveni strelac (1980), Novi prilozi za autobiografiju (1983), Disanje (1988), Čistilište (1994), Kad sam bio mali (pesme za decu, 1995), Prepoznavanje (2002), Zvuk tišine (2008), Novi prilozi za autobiografiju (2008), Rasuti zvuk (2009), Dokle pogled dopire (2010), Dokle pogled dopire i druge pesme (2012), Svedočenje (2014). Njegove knjige poezije objavljene su naa poljskom, rumunskom, bugarskom i makedonskom. Priredio je roman Meše Selimovića Krug, Antologiju srpske narodne književnosti za decu, Izabrana dela Grigora Viteza. Dobio je više nagrada za poeziju, između ostalih i Zmajevu, Disovu i nagradu Đura Jakšić.
 
O nagradi:
 
Dvadeset i prvi put fabrika Vital iz Vrbasa dodeljuje književnu nagradu Zlatni suncokret, poznatu i kao Vitalova nagrada. Nagrada se dodeljuje za najbolje književno
ostvarenje na srpskom govornom području u žanrovima romana, pripovetke, poezije, književne kritike, eseja i književne publicistike, objavljeno u toku prethodne godine. Prvi put nagrada je dodeljena 1996. godine pesničkoj zbirci Ivana V. Lalića, a među dobitnicima su Radoslav Petković, Goran Petrović, Vojislav Karanović, Vladimir Tasić, Dragan Jovanović Danilov, Jovica Aćin, Slobodan Vladušić, Mileta Prodanović, Uglješa Šajtinac i Dragan Velikić. Prošlogodišnja dobitnica bila je Svetlana Slapšak za roman Ravnoteža.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost