Mapa iz "Vinija Pua" postala najskuplja ilustracija knjige

Na aukciji u Londonu postavljen je novi rekord za cenu ilustracije jedne knjige.
Originalna mapa za "Šumu od sto jutara" Vinija Pua autora Ernesta Hauarda Šeparda prodata je za 430.000 funti (486.760 evra).
 
Verovatno najčuvenija mapa u književnosti za decu, ovaj crtež iz 1926. bio je skoro pola veka skriven od očiju javnosti. Aukcijska kuća "Sotbi" (Sotheby's) procenila je da će dostići cenu između 100 i 150 hiljada funti.
 
Crtež je objavljen kao deo prve knjige A.A. Milna o Viniju Puu i upoznaje čitaoce sa zanosnom maštom Kristofera Robina i njegovih šumskih prijatelja. Tačno 40 godina kasnije mapa je imala vodeću ulogu u "Diznijevom" kratkometražnom crtaću "Vini Pu i drvo meda" gde je oživela kao animacija u najavnoj špici.
 
Sem što je prikazivala magični svet Vinija Pua, mapa je uhvatila i jedinstvene ličnosti Milnovih voljenih junaka. Magarac Iar predstavljen je u svom vlažnom i mračnom okruženju, sa glavom zabijenom u travu, dok kengur Ru skakuće ka peščanoj jami u kojoj se igra. Usamljeni Vini sedi i zamišljeno gleda preko šume, ka svom prijatelju Kristoferu Robinu koji stoji sa dečačkom arogancijom.
 
Šarmantna detinjatost Kristofera Robina prikazana je namerno nespretno ispisanim nazivima lokacija kao i kompasom sa slovima Puovog prezimena. Šepardova zabavna ličnost takođe je deo ilustracije jer je mapa potpisana rečima "Nacrtao ja a g-din Šepard pomogo".
 
Prethodni rekord za ilustraciju neke knjige takođe je pripadao crtežu o Viniju Puu. Reč je o ilustraciji za igru prutićima na mostu opisanu u knjizi "Kuća na Puovom uglu" iz 1928. Crtež je decembra 2014. prodat za 314.500 funti.
 
Sem mape, na nedavnoj aukciji su prodate još četiri originalne ilustracije o Viniju Puu za ukupno 917.500 funti.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost