Kuća, koju je posle piščeve smrti, opština Herceg Novi otkupila od njegovih naslednika, delimično je renovirana i sinoć je otvorena za javnost, a kako je poručio gradonačelnik Herceg Novog Stevan Katić, biće mesto sećanja na piščev život i delo, mesto kulture i susreta umetnika.
Njeno renoviranje će u fazama trajati do 2020. godine, a sredstva j su obezbeđena iz Evropske unije. "Do sad su urađeni hitni radovi na očuvanju i uređenju objekta, a programi pripremljeni za ovo leto prvi su korak da ovo postane kuća sećanja na piščev život i delo, mesto kulture i susreta umetnika, na ponos Novljana i zadovoljstvo svih koji posete naš grad", rekao je Katić, a preneto u saopštenju Pres servisa Herceg Novi.
I Vladimir Roganović, član ekspertskog tima na projektu revitalizacije Kuće Ive Andrića smatra da je ovo veliki događaj za Herceg Novi i za celu kulturu te da je, kako je rekao, priča o Andriću tek počela, zahvaljujući gradu Herceg Novom, a program koji će se ubuduće odvijati u nekadašnjem piščevom domu otvoren je izložbom "Ivo Andrić pisac i/ili diplomata", čiji je autor direktorica Muzeja grada Beograda, Tatjana Korićanac.
"Za Muzej grada Beograda je velika čast što smo pozvani da učestvujemo u ovom projektu", kazala je Korićanac i zahvalila se na pozivu. Kako je rekla, izložba je premijerno prikazana 2011. godine i do danas je postavljena 50-ak puta širom Evrope, u gradovima u kojima je Andrić diplomatski službovao, ali je i prevazišla njegovo diplomatsko putešestvije.
Svečanom otvaranju kuće, kome je prisustvovao veliki broj zvanica, prethodilo je potpisivanje sporazuma o saradnji u oblasti kulture i obrazovanja između dva Andrićeva grada - Herceg Novog i Višegrada.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar