Izložba o Matici srpskoj u SANU

Ministar kulture Nebojša Bradić otvorio je izložbu "Portreti časnika i dobrotvora Matice srpske", koja je priređena u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti, u okviru Manifestacija Dani Matice srpske u Beogradu.

Ministar kulture Nebojša Bradić otvorio je izložbu "Portreti časnika i dobrotvora Matice srpske", koja je priređena u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti, u okviru Manifestacija Dani Matice srpske u Beogradu. Ova kulturna manifestacija, koja će u SANU trajati do 15. marta, organizovana je povodom obeležavanja 185 godina Matice srpske.

Predsednik SANU Nikola Hajdin je istakao da je retka prilika da se ove dve ustanove susretnu na jednom mestu i naveo da je povod za svečanost 185. godišnjica Matice srpske, osnovane 1826. godine u Pešti, i 170 godina od osnivanja Društva srpske slovesnosti u Beogradu (1841), koje je preteča SANU. Okružen portretima "onih osoba koje su, shvatajući značaj i korist ne samo finansijskih darova, štedro darivale Maticu", Hajdin je kazao da je i SANU imala dobrotvore čija su imena sačuvana i izrazio nadu da će Akademiji i Matici biti vraćene zgrade i druga dobra koja su im davno zaveštana.

Upravnica Galerije Matice srpske Tijana Palkovljević je predstavila izložbu umetničkih dela koja čine deo enterijera Matice u Novom Sadu, kojom su želeli da pokažu "ljudski lik institucije".

Izložba je podeljena u nekoliko celina - prvu čine osnivači, predsednici i sekretari, pregaoci koji su aktivno učestvovali u radu Matice srpske, a sledi grupa intelektualnih dobrotvora, portreti onih koji su svojim stručnim znanjima i kreativnošću dali doprinos aktivnostima Matice srpske. Poslednju celinu čine dobrotvori, veliki zadužbinari poput Save Tekelije i Marije Trandafil koji su svojim nesebičnim darom obezbedili rad Matice srpske.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost