Kao i poslednje tri, četiri godine i ovog puta najveće gužve bile su na štandovima Lagune i prema podacima iz ove kuće posetioci su najviše tražili novi roman Vuka Draškovića "Aleksandar od Jugoslavije", najnovije delo Haleda Hoseinija "Molitva moru", "Hipi" Paola Koelja i "Čovek po imenu Uve" švedskog pisca Fredrika Bakmana.
Od 70 naslova iz produkcije Vulkana, objavljenih između dva sajma, čitaoci su najviše kupovali "Devojka i noć" Gijoma Musoa, "Čovek iz lavirinta" Donata Karizija, "Zauvek moj dragi" Džodžo Mojesa i "Poslednja devojka" Nadije Murad
.
Štand Geopoetike bio je svojevrsni muzej, kojim je ovaj izdavač želeo da podseti na 25 godina trajanja te izdavačke kuće. Ipak, kupci su najviše tražili najnovije knjige: "Ubistvo Komtura" Harukija Murakamija, "Jedna priča" Džulijana Barnsa, "Nespokojni" Lin Ulman i "Razgovori s prijateljima" Sali Runi.
"Hari Poter i putovanje kroz istoriju magije" Džoan Rouling ubedljivo je najprodavanija knjiga na štandu Evrobuka. Za njom slede "Tajni život velikih pisaca", "Tajni život velikih reditelja" i triler "Nešto je u vodi" Ketrin Stedman.
Najprodavanije knjige Arhipelaga su romani Jelene Lengold "Odustajanje", Havijera Serkasa "Hohštapler", Majkla Kaningema "Sati", knjiga eseja i sećanja Čarlsa Simića "Čudovište voli svoj lavirint", kao i dve knjige Danila Kiša: "Peščanik" i "Enciklopedija mrtvih".
Portalibrisovi čitaoci najviše su se interesovali za tri naslova iz različitih oblasti. Ljubitelji fantastike ludi su za "Jezomorom" Miloša Petkovića, poštovaoci ozbiljne književnosti zainteresovali su se za kinesku knjigu "Priče sa Tibeta", a one koji vole popularnu nauku obradovala je knjiga Stanka Stojiljkovića "Sizif trećeg smera".
Najprodavaniji naslov na štandu Čarobne knjige bio je 37. album stripa "Asteriks", na drugom i trećem mestu su 12. i 1. knjiga istog serijala sa po tri epizode o ovom junaku. Veliku pažnju čitalaca privukao je i ciklus "Saga o vešcu" Andžeja Sapkovskog, čije knjige se po prodaji nalaze u samom vrhu, a odmah za njima je trilogija "O carstvu", jedan od najznačajnijih serijala Isaka Asimova.
Najprodavanija knjiga na štandu kuće Klio bila je "Dizraeli i istočno pitanje" Miloša Kovića, a slede "Brak iz zadovoljstva" Tahara Ben Želuna i "Bračna terapija za ljubavnike" Dijega De Silve.
Zanimljiv je bio podatak Pčelice, uspešnog izdavača knjiga za decu i mlade, da im se najviše prodaje tinejdžerski roman "Mi deca sa stanice ZOO" Kristijane F, a zatim "Moje malo pozorište sa lutkicama za prste" i "Crtamo korak po korak, učenje crtanja u šest jednostavnih koraka" Mladena Anđelkovića.
Mladinska knjiga koja ima i beogradsku filijalu s ponosom je pokazala kao najprodavaniju knjigu na svom štandu foto monografiju "Čudesna Srbija" Dragana Bosnića. Na drugom mestu je luksuzno opremljena i ilustrovana monografija "Blago Srbije" .
"Evoluta" je otkrila da joj se najbolje prodaju sve knjige koje je napisao prof. dr Radivoje Radić, naš čuveni vizantolog. Vlasnica Bojana Ćebić Radić je otkrila da se ipak izdvajaju najnovije knjige ovog autora "Knjiga i pisac u Vizantiji" i "1217.".
Najveći izdavač knjiga za decu i mlade "Kreativni centar", koji će iduće godine proslaviti 30 godina rada, izdvojio je iz svoje bogate ponude kao najtraženije romane Jasminke Petrović "Sve je dobro" i "O dugmetu i sreći", zatim, "Sazvežđe violina Vesne Aleksić i "Kakva ženska", dokumentaristička proza o našim znamenitim ženama dve autorke Sonje Bajić i Jelene Mitrović.
Još jedan izdavač koji prevashodno štampa knjige za mlade i decu - Odiseja, kao svoje hitove naveo je "Kućica na drvetu" Bjanke Pictorno i sve četiri knjige za decu sa Dr Proktorom u glavnoj ulozi Jua Nesbea. Odisej nudi, a kupcima se, izgleda, sviđa pa kupuju knjigu poljskog pisca Gžegoža Kazdepkea "Kasperijada" (priče za mangupe i one druge).
Komentari 1
?????
A Alimpička???
Dozvolite da posumLJam u ovaj izveštaj.
Neko ovde ozbiljno pokušava da spase kulturu, a narod mu to neće oprostiti. Ni pod razno!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar