Srbija u fokusu sajma u Lajpcigu
Za posetioce, Sajam će ove godine trajati od četvrtka 17. do nedelje, 20. marta.
Sajam se organizuje još od 15. veka, a od 1632. pa sve do 1945. bio je najveći i najvažniji sajam pisane reči u Nemačkoj, da bi zatim predao vođstvo Sajmu u Frankfurtu, koji je i danas najveća komercijalna smotra izdavaštva u svetu. Nakon ujedinjenja dve Nemačke lajpciški Sajam je zauzeo visoko drugo mesto, ali je izuzetno važan i u međunarodnim razmerama pošto je prvi sajam knjiga u novoj godini, jer se održava uvek u martu.
Koncipiran kao važno mesto susreta pisaca sa publikom, Sajam u Lajpcigu ima, pre svega, festivalski, a ne komercijalni karakter i ove godine se očekuje da će biti održano 2.000 programa na 300 lokacija u okviru sajma, ali i širom grada. Prošle godine sajam je imao rekordnih 156.000 posetilaca, koji su razgledali štandove 2.071 izdavača iz 39 zemalja.
Sajam u Lajpcigu dodeljuje književnu nagradu "za doprinos boljem razumevanju u Evropi", koja je ove godine dodeljena autrijskom piscu, prevodiocu i slavisti Martinu Polaku. Nagrada, koja se ubraja među najprestižnija književna priznanja u Nemačkoj i donosi laureatu 15.000 evra, biće uručena tokom svečanog otvaranja.
Posebna pažnja se posvećuje promovisanju književnosti zemalja srednje, istočne i južne Evrope i produkciji audio knjiga, kojima je u Lajpcigu prvi put dato istaknuto mesto, a ove godine počasni gost sajma knjiga i zemlja u fokusu je Srbija. Očekuje se da će na otvaranju prisustvovati novi ministar kulture Predrag Marković i potpredsednik srpske vlade Božidar Đelić.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar