Obucite Cicu u muzeju

Crteži iz “Cicinog kutka”, nekadašnje rubrike “Politikinog Zabavnika”, biće predstavljeni u okviru istoimene izložbe sutra u Etnografskom muzeju. Autorke izložbe su Vladana Likar-Smiljanić i Biljana Likar-Popović.

Crteži iz “Cicinog kutka”, nekadašnje rubrike “Politikinog Zabavnika”, biće predstavljeni u okviru istoimene izložbe sutra u Etnografskom muzeju. Autorke izložbe su Vladana Likar-Smiljanić i Biljana Likar-Popović.

Lutke od papira - iscrtani i izrezani likovi od hartije, korišćene prvobitno u magazinima i novinama kao reklame za modnu i tekstilnu industriju, brzo su postale omiljeni predmet dečje igre. Preko celog lista papira štampani su crteži figure devojčice, dečaka ili odrasle osobe, kao i pojedini odevni predmeti, a igra se sastojala od isecanja lutke i odeće s priloženog papira i njeno odevanje.

“Politikin Zabavnik” je 12. oktobra 1968. godine izdao tablo “Obucite Denisa” sa crtežom omiljenog junaka stripova Denisa Vragolana i nekoliko delova odeće, a 26. oktobra 1968. godine pojavila se čuvena Cica i odeća za nju.

Jednostavna predstava bucmaste devojčice sa tri plava čuperka ubrzo je postala omiljeni lik dečje zabave. Denisa, Cicu, Margaretu, Baku Staku, Anu, Vesnu, mamu i druge do juna 1970. godine crtao je i oblačio poznati srpski modni kreator Čedomir Čedomir, a onda je tu ulogu prezuela autorka izložbe u Etnografskom muzeju Vladana Likar-Smiljanić, kojoj je pomagala sestra Biljana Likar-Popović.

Uvedena je i redovna rubrika koja je postojala u svakom broju, a koja je nazvana “Cicin kutak” po novinarki Cici Milivojević koja ju je vodila. U “Cicinom kutku” su bile papirnate lutke za oblačenje, ali i uputstva kako se pravi nameštaj za lutke, šije, kuva.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost