Deset romana u užem izboru za NIN-ovu nagradu

Deset romana ušlo je u uži izbor za NIN-ovu nagradu, a ime 66. dobitnika biće saopšteno 20. januara oko podneva.
Deset romana u užem izboru za NIN-ovu nagradu
Foto: Pixabay
U trci za najprestižniju književnu nagradu našli su se Elvedin Nezirović s romanom "Ništa lakše od umiranja" (Laguna), Stevo Grabovac za "Mulat albino komarac" (Imprimatur) i Vidosav Stevanović s knjigom "Paučina" (Službeni glasnik).
 
Takođe, među deset najboljih dela našao se i roman Slobodana Tišme "Grozota ili..." (Čarobna knjiga), kao i "Čvor na omči" Draška Sikimića (Lom).
 
U užem izboru je ovog puta i jedna žena, Ana Vučković s romanom "Yugoslav" (Partizanska knjiga).
 
"Biblija" Nenada Rackovića u izdanju Lagune još jedan je naslov koji se bori za Ninovu nagradu, kao i "Po šumama i gorama" Milenka Bodirogića (Orfelin), te "Pas i kontrabas" Saše Ilića (Orfelin) i roman Nemanje Jovanovića "Rudi" (Partizanska knjiga).
 
Žiri Ninove nagrade kritike za najbolji roman godine, koji radi u sastavu: Branko Kukić, Ivan Milenković, Marjan Čakarević, Marija Nenezić i Teofil Pančić (predsednik) do 16. decembra dobio je 201 roman koji ulazi u konkurenciju za roman godine.
 
Aktuelni laureat je Vladimir Tabašević za roman "Zabluda Svetog Sebastijana".
 
Prestižno priznanje dodeljuje se od 1954. godine, a prvi dobitnik bio je Dobrica Ćosić za roman "Koreni".
 
Tokom proteklih godina dodeljivana je piscima sa prostora cele bivše Jugoslavije. Njen trostruki laureat bio je jedino Oskar Davičo, dok su dvostruki bili Dobrica Ćosić, Živojin Pavlović i Dragan Velikić, koji ovoga puta nije dobio priliku da bude trostruki dobitnik, jer nije prošao u uži izbor.
 
Davičo je bio i jedini laureat NIN-ove nagrade dve godine uzastopno (1963. i 1964).

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost