Profesorka engleske književnosti na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i teoretičarka književnosti i kulture Vladislava Gordić Petković za ovo proleće koje moramo da gledamo sa prozora svojih domova, preporučuje klasike, knjige koje su i obimne i magnetski privlačne, a u kojima ima ponešto od svega onoga što nam trenutno nedostaje: mora, putovanja, avanture svih vrsta.
"Roman Hermana Melvila "Mobi Dik", više nego opravdano proglašen za američki ep, obiluje arhetipskim temama – putovanja i preobražaja, opasnog i nepoznatog. Ovo je delo o borbi protiv prirode koja svoju snagu jasno objavljuje, ali i o suočavanju sa krajnostima ljudske naravi. Jedna od tajni večne privlačnosti ovog giga-narativa krije se u moru kao sveprisutnom književnom motivu, kao tematskom i egzistencijalnom, filozofsko-saznajnom i estetičkom izazovu.
"Kuća veselja" američke spisateljice Idit Vorton, koju možda bolje znamo po romanu (i Skorsezeovom filmu) "Doba nevinosti", vodi nas u njujorško visoko društvo poslednje trećine 19. veka, čiji su zakoni surovi koliko i licemerni. Ovaj roman nije samo povest o finansijskoj propasti i moralnoj difamaciji dostojanstvene i idealistične Lili Bart (u odličnoj filmskoj verziji Terensa Dejvisa iz 2000. igra je Džilijan Anderson), nego i o njenoj ličnoj drami izbora između moralnog i ekonomskog imperativa.
Jedan od najobrazovanijih Mađara svog vremena, Antal Serb (1901-1945) autor je (kod nas prevedenih) romana "Legenda o Pendragonu", "Putnik i mesečina" i "Oliver Sedmi". Kritičari "Gardijana", "Dejli Telegrafa", "Fajnenšel Tajmsa", "Frankfurter Algemajne Cajtunga", "Velta" i "Cajta" njegova dela su ocenili superlativima. Dovoljno je citirati Nikolasa Lezara: "Pročitao sam "Putnika i mesečinu" i počeo da ga gorljivo nudim prijateljima, poznanicima a najviše svojoj ženi, na način koji je možda kontraproduktivan, ali ništa manje iskren. Ko ima ovakvu knjigu u svojoj književnoj baštini treba da bude istinski ponosan."
Kao ishod nostalgičnog sećanja na privremeni egzil u Evropi i na godine kreativnog razvoja, nastaje Hemingvejevo ređe čitano, pozno delo "Pokretni praznik", u kom američki nobelovac od uspomena i sanjarenja konstruiše svoj privatni Pariz. Pribegavajući strogoj selekciji utisaka, služeći se dvojnostima činjeničnog i izmaštanog, romantičnog i ironičnog, retrospektivnog i kontemplativnog, Hemingvej sastavlja narativni album portreta svojih prijatelja u radu i razonodi.
Izabela Arčer, junakinja romana Henrija Džejmsa "Portret jedne dame", dolazi iz Novog sveta u Stari sa željom da stekne nezavisnost, ali i doživi duhovnu metamorfozu. Dolazak u Evropu jeste prelazak granice koja razdvaja neznanje i znanje, materijalno i duhovno, prisilu i želju, ropstvo i slobodu. Kao i svaki idealista, Izabela u jednom trenutku postaje žrtva fascinacija i manipulacija, ali ipak nastavlja dalje svojim putem. Ko se seća filma Džejn Kempion sa Nikol Kidman u glavnoj ulozi, rado će se vratiti i romanu.
Komentari 2
Kaćanka
George
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar