VIDEO: Ovako izgleda mukotrpna restauracija jedne od poznatih Mikelanđelovih skulptura

Restauracija jedne od Mikelanđelovih skulptura Bogorodice i Hrista otkrila je ranije nepoznate detalje, uključujući tragove umetnikovih alatki koji su bili skriveni pod stotinama godina starim naslagama prašine i voska.
Muzej Opere Duomo u Firenci saopštio je danas da je čišćenje Pijete Bandini, koje je počelo prošle godine, ali je prekinuto zbog pandemije koronavirusa, nastavljeno i da je javnost sada pozvana u malim grupama da posmatra restauratore kako rade.
 
Čišćenje skulpture, prvo do sada koliko se zna, je mukotrpno - restauratori koriste komadiće vate umočene u dejonizovanu vruću vodu da skinu akumuliranu prljavštinu iz udubljenja u ogromnom komadu karara mermera.
 
 
Mikelanđelo Buonaroti je isklesao Pijetu Bandini između 1547. i 1555, kada je imao skoro 80 godina. To je treća poznata Pijeta tog renesansnog umetnika. Ranije delo je u Vatikanu blizu ulaza u Baziliku Svetog Petra, a kasnija verzija, poznata kao Pijeta Rondanini, nalazi se u muzeju u Milanu.
 
Musej u Firenci je naveo da za razliku od dve prethodne Bogorodice gde Hristovo telo pridržava samo njegova majka, figura Hrista u Pijeti Bandini takođe pridržava Marija Magdalena i biblijski lik Nikodemus, čije lice je autoportret samog Mikelanđela.
 
Mikelanđelo je nameravao da se skupltura postavi u kapeli u Rimu blizu mesta gde je zamišljao da će mu biti grob. Ali muzej je naveo da je on na kraju odustao od tog dela i pokušao da ga uništi pre nego što ga je poklonio slugi koji je dao da se popravi.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost