Nekadašnji frontmen Haustora uspešno gradi muzičku karijeru i u novom milenijumu, a poznat je, kako se navodi u uvodu za intervju u nedeljniku "Vreme", i kao "uticajan, slobodni anti-establišment mislilac".
Upitan za to koju vrstu stvarnosti umetnik u izolaciji treba da opisuje i kakva je uloga umetnika u globalnim krizama poput ove, Rundek odgovara "da uvek svedoči o unutrašnjoj potrazi, koja je prirodno povezana sa svetom u kojem živi".
"Govoriti o vrednostima ili ideologijama, bez da je to povezano s intimnim preispitivanjem, nije posao umetnika. I inače nisam sklon veličanju onog što se danas smatra umetnošću, ali sigurno je da, za razliku od većine političara, neki umetnici još uvek imaju relativni kredibilitet, pa njihova javna reč u ovom trenutku znači", ocenjuje kantautor.
Kantautor kaže i da su se promenile okolnosti u odnosu na vreme kada je njegova generacija stvarala novi talas, a da mu se "iako se veze uspostavljaju, čini da je jugoslavenski kulturni prostor sada previše rascepkan da bi dobio neki značajniji zajednički kulturni elan", a poredeći tadašnji i sadašnji umetnički život kaže da ono ide u korist ondašnjem, da mladi sada ne mogu da očekuju "prosperitetnu" budućnost po merilima 1980-ih godina.
"Ono što nam se u tim takozvanim prosperitetnim vremenima činilo kao napredak, zapravo je bio najdestruktivniji period što se tiče odnosa zapadne civilizacije i njenih satelita po celoj planeti, prema zemlji, vodi, vazduhu", rekao je Rundek, dodajući da su muzičari tada svedočili o tom "otuđenom i krivom smeru", te da su "lude 1980-e bile zamah koji vodi u čemerne 2020-e".
Rundek navodi i da je pad "ratnih režima" iz devedesetih doživeo kao istorijsku nužnost, a da je prva smena vlasti bila "ulaznica za 'civilizovani svet'", govoreći i o 5. oktobru 2000. u Srbiji.
"U Srbiji su stotine hiljada ljudi hrabro rekle 'dosta', izvrgavajući se pogibelji. Bio sam ponosan na njih. U Hrvatskoj je zbog Tuđmanove smrti i perspektive ulaska u EU ta promena bila glađa", naveo je on.
Za regionalne odnose danas, 20 godina kasnije, ocenjuje da se slobodnije mogu razmenjivati ideje, a da se od prvog dolaska nakon rata "oseća više nego dobrodošao", dodajući i da je "tako toplu i velikodušnu publiku teško igde drugde naći i da oseća veliku zahvalnost".
Komentari 1
NeLLe
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar