Otkrivena nepoznata Karavađova slika

U Velikoj Britaniji je otkrivena dosad nepoznata slika velikog italijanskog majstora baroknog slikarstva Mikelanđela Merizija, poznatijeg kao Karavađo.
U Velikoj Britaniji je otkrivena dosad nepoznata slika velikog italijanskog majstora baroknog slikarstva Mikelanđela Merizija, poznatijeg kao Karavađo.

Prema pisanju britanskog lista "Gardian", reč je o slici svetog Avgustina iz 1600. godine, koja je pronađena u jednoj privatnoj kolekciji.

Poznat po tome što je svojim inovacijama imao presudan uticaj na zapadno slikarstvo, Karavađo (1571-1610) je za sobom ostavio svega pedesetak radova.

Stručnjaci, međutim, tvrde da je još jedno njegovo, dosad nepoznato delo, nedavno pronađeno u jednoj privatnoj kolekciji u Velikoj Britaniji.

Slika na kojoj je prikazan sveti Avgustin - izražajno delo nastalo oko 1600, kada je Karavađo imao 28 godina, pojaviće se prvi put u knjizi posvećenoj umetniku u izdanju Univerziteta Jejl.

Sebastijan Šuce, profesor istorije umetnosti na Bečkom univerzitetu i jedan od autora knjige, smatra da je reč o značajnom otkriću.

Slika se uklapa u Karavađova dela nastala oko 1600. godine, kada je njegov stil bio skulpturalan i monumentalan, snažnog pokreta i izražaja.

Nalazila se u privatnoj kolekciji, a vlasnici su verovali da je reč o delu nepoznatog slikara iz 17. veka.

Stručnjaci su otkrili da je sliku naručio markiz Vinćenco Đustinjani, jedan od Karavađovih najmoćnijih zaštitnika u Rimu. Naime, u inventaru ovog bankara i strastvenog kolekcionara umetnosti nalazi se slika svetog Augustina sličnih dimenzija.

Karavađo je 1610, u 38. godini, umro pod nerazjašnjenim okolnostima u italijanskom lučkom gradu Porto Erkole.

Smatra se najvećim predstavnikom barokne škole u Italiji i jednim od najslavnijih italijanskih slikara na svetu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost