Film "Dušan Silni" dobio 48 miliona, "Put do oca" 36 miliona - evo šta će se još snimati

Igrani film "Dušan Silni" u režiji Petra Pašića dobio je najveću podršku od 48 miliona dinara, a "Put do oca" Nenada Ognjenovića 36 miliona na konkursu Filmskog centra Srbije.
Film "Dušan Silni" dobio 48 miliona, "Put do oca" 36 miliona - evo šta će se još snimati
Foto: Pixabay
U pitanju je bio konkurs za podršku ostvarenjima sa nacionalnom temom.
 
Na konkursu za sufinansiranje razvoja dugometražnih igranih i dokumentarnih filmova odabrano je 13 ostvarenja, među kojima su debitantski film "Seti me se" koji kao reditelj i scenarista potpisuje glumac Vuk Kostić, kao i novi projekti glumice Mirjane Karanović i reditelja Stevana Filipovića.
 
Kako je saopštio FCS, odbijen je isti broj predloga, među kojima su i ostvarenja Srđana Dragojevića, Siniše Kovačevića, Petra Ristovskog i pozorišnog reditelja Stevana Bodrože.
 
Upravni odbor FCS usvojio je predloge komisija za 2021. na konkursima u tri kategorije: domaći dugometražni filmovi sa nacionalnom temom, domaći dugometražni debitantski igrani filmovi i razvoj projekata domaćih dugometražnih igranih i dokumentarnih filmova.
 
Za kategoriju Filmovi sa nacionalnom temom u komisiju su bili - Igor Turčinović, Borislav Anđelić, Miroslav Lekić, Aleksandar Protić i Saša Radojević.
 
Odluku da film "Dušan Silni" prema scenariju Miodraga Ilića, u režiji Petra Pašića, bude podržan sa čak 48 miliona dinara, navedena komisija je objasnila da je "scenario, kojeg odlikuju precizno profilisani dijalozi, obogaćen sinemetičnim akcionim scenama, koje su upečatljivo nadgradile izraziti dramski potencijal ove priče o dvorskim spletkama".
 
Žiri u obrazloženju podseća da je scenario nastao prema motivima Ilićeve drame "Puč", ranije igranom sa zapaženim uspehom u Beogradskom dramskom pozorištu. Producent budućeg istorijskog spektakle jeste kuća "Living Pictures".
 
Film "Put do oca" scenariste i reditelja Nenada Ognjenovića, koji je dobio finansijsku podršku od 36 miliona dinara, pripada žanru ratne drame i smešten je u vreme Prvog svetskog rata.
 
Komisija je preporučila Upravnom odboru FCS da nađe još 30 miliona dinara iz drugih izvora za budući film "Gromovnik" Milorada Milinkovića po scenariju Igora Pavlovića, inspirisan istinitim događajima između dva svetska rata o leskovačkim Romima koji su osnovali svoj fudbalski klub i takmičili se u lokalnoj ligi, a onda je došao rat i nacistička okupacija.
 
Među devet filmova koji nisu preporučeni je i ostvarenje Siniše Kovačevića "Osvajanje zavičaja" jer, prema oceni komisije, "ambicije nažalost prevazilaze format koji ovaj konkurs zahteva". Scenario Kovačevića, adaptacija njegovog istoimenog romana, "po obimu značajno prevazilazi kapacitete celovečernjeg igranog filma", kaže u obrazloženju.
 
Odbijeni su i filmovi "Kosovo istina" Dragoslava Lazića, jer "nema naznaka da će to biti dugometražni film", i "Ćirilica je ljubav" Nikole Devure o manje poznatim detaljima mladalačke ljubavne veze Vuka Karadžića i Ruže Todorove.
 
Projekat "Vreme smrti - Suvoborska bitka" po scenariju Sanje Savić Milosavljević, u režiji Ivana Živkovića, autorskog tandema iz završene serije "Vreme zla" po romanima Dobrice Ćosića takođe je odbijen.
 
Iako ocenjen kao "jedan od najbolje pripremljenih projekata, ne samo zbog kultne knjige i dobrog scenarija", ipak nije stavljen na listu dobitnika zbog, po obrazloženju komisije, "nejasnoće koliko se serija koja se paralelno snima sa filmom razlikuje od tog ostvarenja, i da li će ambiciozno zamišljena serija poništiti efekat koji bi film mogao da ima".
 
Komisija FCS je odbila i dokumentarni film "Pohara Kuča" scenariste Božidara Kneževića i reditelja Ivice Vidanovića, "Istina o Račku" Dušana Bulića i Stefana Krasića, a podršku nisu dobili ni "Poslednji manastir" po scenariju Nebojše Pajkića, koji je ocenjen kao "vestern smešten na Kosovo", dokumentarac Ivana Pravdića "Neprekidnost čuda" i "Milena AI" scenariste Mirka Stojkovića i reditelja Predraga Velinovića.
 
Za "Surogat" 23 miliona
 
Najviše novca preko konkursa za sufinansiranje dugometražnog debitantskog filma izdvojeno je za "Surogat" - 23,3 miliona dinara scenariste i reditelja Vuka Bogdanovića, drama o bračnom paru koji u želji da konačno dobije dete stupa u poslovni odnos sa sugorat majkom. Tako je odlučila komisija u sastavu - Milan Nikodijević, Radan Popović, Miroslav Momčilović, Ivan Živković i Miloš Pušić.
 
Film "78 dana" Emilije Gašić dobio je pomoć sa 17,5 miliona dinara, dok će glumac Vuk Kostić kao scenarista i reditelj ratnog filma "Seti me se" ispred kuće "Art & Popcorn" imati 16 miliona dinara. Za "Vasiliju Prekrasnu" u produkciji "Film kluba Prokuplje" po scenariju Srbijanke Stanković, u režiji Žikice Jovanovića, izdvojeno je 3,2 miliona dinara.
 
Na konkursu za sufinansiranje razvoja projekata domaćih dugometražnih igranih i dokumentarnih filmova komisija (Vladimir Paskaljević, Milorad Milinković, Milorad Glušica, Jovana Nikolić i Sonja Đekić) odabrala je 13 projekata. Za film Danila Bećkovića "Književno veče" po scenariju Dimitrija Vojnova preporučeno je da FCS pronađe još 1,3 miliona dinara. Komisija je takođe preporučila da se razvoj igranog filma "Srce tame" Stevana Filipovića prema poznatom romanu Džozefa Konrada pomogne sa 1,3 miliona dinara.
 
Film o Lubardi
 
Sa iznosom od 1,2 miliona dinara biće pomognuti igrani filmovi "Emigrant" Maje Todorović, "Kraj sveta" Vojina Vasovića, "Miris formalina" Vladimira Petrovića po istoimenoj priči pevača Dušana Prelevića, "Kuća" Tatjane Brzaković, "Zubi na grbači" Damira Romanova, savremena komedija "Presuda" Ivana Denića i biografski film "Silvana" Nikole Zdravkovića.
 
Po milion dinara izdvojeno je za razvoj filmova "Narodna drama" u režiji Mirjane Karanović po scenariju Bojana Vuletića, kao i za igrano ostvarenje "Sirella di Clausura" Ivane Mladenović, zamišljen kao koprodukcija Srbije, Rumunije i Francuske.
 
Dokumentarni film "Želim da znaš" Maje Medić imaće pomoć od 900.000, dokumentarac "Lubarda" Gorana Radovanovića o čuvenom slikaru Petru Lubardi biće podržan sa 800.000, a projekat "Emigrantski film" Mihajla Jevtića sa 600.000 dinara. 
 
Komisija je odbila 13 projekata, među kojima je i film Srđana Dragojevića "Zlatno doba". Odbijen je i scenario "Saligia" Petra Ristovskog, dokumentarni film "Ćirilov Who?" Stevana Bodrože o Jovanu Ćirilovu, i drugi igrani filmovi - "Abisinska mačka" Filipa Martinovića, "Rađanje jedne Eve" Suzane Purković, "Heroj" Nikole Končarevića, "Ničiji" Ivice Vidanovića, "U sigurnim rukama" takođe Ivice Vidanovića i Branislava Jevića, "Samoubistvo" Marka Kaćanskog, "Smrt u diskoteci" Olivere Viktorović - Đurašković i omnibus "Sava" autora iz Srbije, Hrvatske, Slovenije i BiH.

Teme

FILM
  • Zasto

    02.06.2021 11:58
    Zasto
    Zasto nesnimaju Sojica? Zato sto su svi ko Sojic i neideim u prilog. Koga bre interesuje frizirana istorija na guslama...gledam kako cu preziveti cei mesec a oni se frljaju milionima! Sramota!
  • Đura

    02.06.2021 10:12
    Samo istorijske bajke koje služe da nas nerealno uzdignu, svađaju, vaspitaju nove šoviniste i skrenu pažnju sa pljačke i siromašenja većeg dela građana dok se politička elita i pojedinci bliski njoj enormno bogate. Zašto se ne finansira neki film koji će da propagira bliskost među narodima na Balkanu? Bilo je takvih perioda u istoriji. Zašto se ne finansira neki film koji propagira ljubav ili recimo borbu protiv nejednakosti i nepravde u društvu? Zašto se ne finansira film o tome kako su se pojedinci nepravedno obogatili dok je većina osiromašila? Zašto se ne finansira socijalni film o običnom čoveku koji ne može da se izbori sa bahatim i nikad sitim aždajama koje su ga zajašile evo već trideset godina?
  • Filmadzija

    02.06.2021 08:32
    A neka SF tema ili komedija, to nista a? Jao kad se setim samo kakve smo komedije dobre snimali. Danas snimamo samo filmove sa temom vrućeg beogradskog asfalta i ovakve naciinalne filmove sa ciljem nabijanja kvazipatriotizma. Ne znam za vas , ali kod mene stvara upravo suprotan osecaj..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost

Pronađen ukradeni portret Vinstona Čerčila

Portret bivšeg britanskog premijera Vinstona Čerčila, ukraden iz luksuznog hotela u Otavi, lociran je u Italiji i biće vraćen kasnije ovog meseca, saopštile su kanadske vlasti.