Preminuo Muharem Pervić
Esejista, književni i pozorišni kritičar Muharem Pervić preminuo je danas u 77. godini, saopštila je njegova porodica.
Pervić je rođen 11. aprila 1934. u Ključu, u Bosni. Diplomirao je na Katedri za opštu književnost Filološkog fakulteta u Beogradu.
Za vreme studija bio je glavni urednik lista "Student" i predsednik Univerzitetskog odbora Saveza studenata Beogradskog univerziteta.
Od 1958. Pervić bio je glavni urednik književnog časopisa "Delo", u kome je promovisao radove tada mladih, kasnije uglednih srpskih pisaca, pesnika i teoretičara književnosti.
Bio je glavni urednik Kulturno-umetničkog programa Televizije Beograd, u vreme emisija "Kino oko", "Petkom u 22" i kvalitetnog dramskog i serijskog programa za decu i mlade.
Književnu kritiku je decenijama objavljivao u "NIN"-u, a pozorišnu u "Politici".
Za knjigu "Tradicija i kritika" (1977) dobio je nagradu "Djorđe Jovanović", a za naslov "Volja za promenom" (1995) Sterijinu nagradu.
Pervić je 2007. dobio i Tanjugovu nagradu "Zlatno pero" za najbolju pozorišnu kritiku o predstavama 41. Bitefa i tom prilikom je izjavio da mu je to priznanje posebno drago, tim pre što je to 50. godina kako se bavi pozorišnom kritikom.
Nagrađen je Poveljom za životno delo Udruženja književnika Srbije (2005) i Nagradom Fonda "Todor Manojlović" za moderni umetnički senzibilitet za 2007. godinu.
Jedan je od priređivača prvog izdanja sabranih dela Ive Andrića i autor više studija i knjiga o jeziku, poetici, pozorištu, književnosti, filozofiji, kao i televizijske serije o posleratnom kulturnom i umetničkom život - "Kako se kalio čelik i ostalo".
Iz braka sa balerinom Lidijom Pilipenko ima sina Igora, a iz braka sa producentom Slavicom sinove Nikolu i Miloša.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar