Muzej prodaje umetničke kolekcije zbog krize

Muzej Vereldmuseum u Roterdamu planira da proda svoju afričku i američku kolekciju kako bi pokrio gubitak sredstava izazvan ekonomskom krizom u Evropi i planiranim kresanjem budžeta za umetnost 2013. godine.
Muzej Vereldmuseum u Roterdamu planira da proda svoju afričku i američku kolekciju kako bi pokrio gubitak sredstava izazvan ekonomskom krizom u Evropi i planiranim kresanjem budžeta za umetnost 2013. godine. Vereldmuseum je jedan od nekoliko holandskih muzeja koji su pod pritiskom da pronađu novac i trenutno se razmatraju ideje od "usvajanja" najboljih izložbi do otvaranja hotela u muzeju.

Holandska vlada saopštila je da će budžet za umetnost i kulturu biti skresan za 200 miliona evra, na 700 miliona, počevši od 2013. godine, i da u buduće muzeji moraju da pronađu 17,5 procenata prihoda od drugih izvora ili partnera.

Plan o prodaji kolekcija šokirao je pojedine u Holandiji. Afrička kolekcija Muzeja sveta jedna je od najstarijih u Evropi i u njoj se nalaze komadi koje su holandski trgovci prikupili u 19. veku, uključujući i nekoliko drvenih figura sa šupljinama u stomaku koje se ritualno pune sastojcima sa natprirodnim moćima i potom rupe zatvaraju ogledalom. Figure služe da se odagna bolest, nesreća ili katastrofa.

Muzej će se fokusirati na svoju azijsku i azijsko-pacifičku kolekciju, jer u Holandiji postoji pet drugih muzeja koji su fokusirani na Afriku.

Muzek Boerhave u Lajdenu, koji je koncentrisan na istoriju nauke i medicine, možda će morati da pribegne prodaji eksponata kako bi izbegao zatvaranje. U njihovoj kolekciji nalazi se prva mašina za dijalizu na svetu, koju je izumio holandski lekar Vilijem Kolf tokom Drugog svetskog rata, kao i retki mikroskopi holandskog naučnika Antonija van Levenhuka iz 17. veka.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost