Dodeljene nagrade za najbolje prevode sa francuskog na srpski

Književno-prevodilačka nagrada "Branko Jelić" za najbolje prevode sa francuskog na srpski jezik dodeljena je u prostorijama Udruženja književnih prevodilaca Srbije (UKPS).
Dodeljene nagrade za najbolje prevode sa francuskog na srpski
Foto: Pixabay
Nagrada se uručuje za tri kategorije prevoda - ideje, fikcija i otkrića, a u izbor ulaze eseji, romani, drame, poezija, stripovi, grafičke novele, monografije, putopisi, biografije.
U kategoriji fikcije nagrađen je prevod romana Franka Buisa Nijedne žene sin (Franck Bouysse: Né d’aucune femme), koji je s francuskog prevela Jovana Ilić, a objavio Vaganar, Sremska Mitrovica, 2021.
U kategoriji ideja laureat je Slobodan Damnjanović za prevod eseja Pobunjeni čovek Albera Kamija (Albert Camus: L’Homme révolté), izdavač Kontrast, Beograd, 2021, dok je u kategoriji otkrića nagradu poneo Ilija Čanak za prevod stripa Marsupilami autorskog kvarteta Franken-Batam-Greg-Jan (Franquin - Batem - Greg - Yann:Marsupilami,), u izdanju beogradske Čarobne knjige, 2021.
 
Žiri je radio u sastavu Miloš Konstantinović, Aleksandra Tadić i Vladimir D. Janković.
 
Nagrade je uručio direktor Francuskog instituta u Srbiji Stanislas Pjere, podsećajući da će Francuska biti počasni gost Sajma knjiga 2023. godine i da će se na njenom štandu, pored knjiga na francuskom, naći brojni prevodi frankofonih autora.
 
Nagrada "Branko Jelić" dodeljuje se svake godine, a dodeljuju je Francuski institut u Srbiji i Udruženje književnih prevodilaca Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost