Nemački profesor pronašao neobjavljena Hegelova dela

Profesor nemačkog Univerziteta "Fridrih Šiler" Klaus Fiveg pronašao je više od 4.000 strana do sada neobjavljenih lekcija čuvenog nemačkog filozofa Georga Vilhelma Fridriha Hegela.
Nemački profesor pronašao neobjavljena Hegelova dela
Foto: Pixabay
Fiveg, biograf koji istražuje život i delo Hegela, pronašao je ranije nedokumentovane lekcije koje bi mogle da promene percepciju o jednoj od vodećih figura moderne zapadne filozofije.
Zapisi su pronađeni u biblioteci Nadbiskupije minhenske i frajzinške.
"Otkriće se može uporediti sa pronalaženjem novih dela Ludviga van Betovena ili ranije neviđenom slikom Džona Konstabla", izjavio je Fiveg.
 
Fiveg je rekao da prvo čitanje beleški ukazuje na novo razumevanje načina na koji je Hegel formirao svoje uticajne ideje o estetici i filozofiju o lepoti i umetnosti, te kako je analizirao dela Viljema Šekspira radi razvijanja svojih ideja.
 
Smatra se da je lekcije zapisao Fridrih Vilhelm Karove, jedan od prvih studenata Univerziteta u Hajdelbergu, kojeg je učio Hegel dok je predavao na tom univerzitetu od 1816. do 1818. godine.
 
Hegelova dela i ideje čuveni su po teškoći razumevanja. Britanski filozof Bertrand Rasel opisao je Hegela kao "najtežeg za razumevanje među najvećim filozofima", a Fiveg se nada da će novi dokumenti možda doneti jasniju sliku.
 
Tim međunarodnih stručnjaka sastaviće zapise u jednu ediciju. Tim će predvoditi Fiveg i Kristijan Ilijes, profesor filozifije na Univerzitetu u Bambergu, javio je britanski list Gardijan. Fivegovo otkriće je verovatno najveće te vrste ikada.
 
Iako je proučavanje materijala tek počelo, već je pronađeno nešto vrlo značajno, a to je prepiska jedne od prvih Hegelovih lekcija o estetici.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost