Istraživanje: Žene u Srbiji više čitaju i posećuju ustanove kulture, više ih i radi u kulturi

Prema istraživanjima beogradskog Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka, žene su u kulturi dominantnije od muškaraca jer je u javnim institucijama kulture u Srbiji zaposleno čak 59 odsto žena.
Istraživanje: Žene u Srbiji više čitaju i posećuju ustanove kulture, više ih i radi u kulturi
Foto: Pixabay

"Žene u javnim ustanovama kulture", najsveobuhvatnija, statistička studija o položaju žena u kulturi pokazala je da su žene u većoj meri i posetioci kulturnih dešavanja, pa tako 61 odsto žena posećuje pozorišta naspram 39 odsto muškaraca.

U muzejima su brojke još veće – 63 odsto žena prema 37 odsto muškaraca.

Žene češće čitaju i češće posećuju biblioteke, a tipičan profil takve čitateljke je mlada, visokoobrazovana žena, stanovnica urbanog područja.
 
Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka je po prvi put u Srbiji sproveo i istraživanje "Identiteti žene u savremenom vizuelnom stvaralaštvu" na uzorku od 256 ispitanica, vizuelnih umetnica iz Srbije, Slovenije, Crne Gore, Hrvatske i Severne Makedonije, a ciljevi istraživanja su bili afirmacija i što veća vidljivost ženskog stvaralaštva.
 
Rezultati održavaju našu realnost, pa tako nešto više od 40 odsto vizuelnih umetnica smatra da su one danas još uvek nedovoljno vidljive. 
 
Premda su žene oduvek bile deo istorije umetnosti, one nisu bile prisutne jednakim intenzitetom i kontinuitetom kao muškarci. 
 
Čak 72.8 odsto vizuelnih umetnica smatra da je za njihovu profesionalnu afirmaciju veoma važna aktivnija i bliskija saradnja sa kustosima i kustoskinjama, kao i drugim umetnicama na zajedničkim projektima.
 
"Položaj vizuelnih umetnica – kao i žena u drugim umetnostima – više nikad ne treba da bude tabu tema, i sve institicije kulture treba da im pruže još intenzivniju javnu podršku da slobodno progovore o društvenim sterotipima, prevazilaženju predrasuda, jačanju rodnog identiteta i uopšte položaja žena u umetnosti savremene Srbije", zaključak je istraživanja.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost