VIDEO: Bečki muzej nakrivio slike kako bi skrenuo pažnju na globalno zagrevanje

Bečki muzej, u kojem su klimatski aktivisti nedavno ciljali staklo koje štiti sliku Gustava Klimta, odgovorio je izložbom pod nazivom "Par stepeni više".
Na toj izložbi su slike nakrivljene nekoliko stepeni kako bi se skrenula pažnja na globalno zatopljavanje.
Aktivisti grupe "Poslednja generacija" umrljali su staklo ispred Klimtove slike "Smrt i život" u muzeju Leopold u Beču, a jedan je na staklo zalepio ruku tokom protesta u novembru pozivajući na prestanak crpljenja nafte.
"Smatramo da je taj način potpuno pogrešan", rekao je umetnički direktor muzeja Hans-Piter Viplinger Rojtersu na dan otvaranja odgovora - male izložbe "Nekoliko stepeni više (pretvoriće svet u neudobno mesto)".
 
U okviru izložbe 15 dela umetnika, uključujući Klimta i austrijskog velikana Egona Silea, okačeno je nakrivo uz prateće tekstove koji skreću pažnju na efekat koji bi globalno zagrevanje za više od 1,5 stepeni Clezijusa u odnosu na predindustrijski nivo imalo na pejzaže prikazane na njima.
 
 
Prema Međuvladinom panelu o klimatskim promenama Ujedinjenih naroda (IPCC), emisije se moraju prepoloviti do sredine 2030-ih ako svet želi da ima ikakve šanse da ograniči porast temperature na 1,5 stepeni u odnosu na predindustrijski nivo - ključni cilj sadržan u Pariskom sporazumu iz 2015.
 
"Hteli smo da iniciramo nešto produktivno, nešto komunikativno. To znači prenošenje poruke i to ne samo spektakularnim fotografijama (kao što je protest), već i pomaganjem posetiocima da saznaju više o situaciji i različitim kontekstima tog globalnog zagrevanja", rekao je Viplinger.
 
Izložba traje do 26. juna.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost