Umetničko delo, koje datira iz 15. veka i za koje se veruje da vredi oko 100 miliona evra, prvobitno je bilo smešteno u crkvi u gradu Santa Marija la Karita, pre nego što je povereno lokalnoj porodici koja ga je generacijama čuvala u privatnoj rezidenciji.
Iz nepoznatih razloga, jedna od poslednjih slika italijanskog renesansnog majstora, najpoznatijeg po delima "Rođenje Venere" i "Proleće", tada je nestala iz državnog registra, pa se verovalo da je potpuno izgubljena, prenosi Gardijan.
Slika je u lošem stanju, sa brojnim abrazijama i hromatskim izmenama izazvanim oksidacijom lakova.
Platno će sada biti podvrgnuto opsežnim restauratorskim radovima, nakon kojih će konačno moći da se vidi u javnosti.
Masimilijano Kroče iz komande karabinjera za zaštitu kulturnog nasleđa Napulja rekao je da su vlasti poslednji put pregledale privatnu rezidenciju u kojoj je čuvana Botičelijeva slika pre više od 50 godina.
"Od tada je, neobjašnjivo, ona zaboravljena. Nakon istrage smo shvatili da se Botičelijeva slika nalazi u privatnoj kući duže od 50 godina", rekao je on.
Prema njegovim rečima, karabinjeri istražuju da li slika zaista pripada porodici koja ju je čuvala više od jednog veka.
"Ako utvrdimo da porodica koja je posedovala sliku nije imala pravo da je zadrži, onda će ona preći u ruke države. U suprotnom, mogla bi da ostane vlasništvo porodice, ali da bude izložena u muzeju zbog veće bezbednosti", objasnio je Kroče.
Naveo je da slika ove vrste, uprkos tome što je uvrštena u dela italijanske države od javnog interesa, može biti u vlasništvu pojedinca sve dok on može da garantuje njenu bezbednost, očuvanje i negu.
Istoričar umetnosti Pepe Di Masa rekao je da je pronađena slika jedno od Botičelijevih omiljenih dela jer je Madona koju prikazuje inspirisana Simonetom Kataneo-Vespuči, umetnikovom muzom i ljubavnicom, koja je umrla u 23. godini.
Botičeli je sliku poklonio papi Sikstu IV, koji ju je potom predao maloj seoskoj crkvi Santa Marija dele Gracije, u opštini Santa Marija la Karita u Napulju.
Papi je u to vreme nedostajalo novca, pa je sliku poklonio crkvi da bi stekao naklonost porodice Mediči, koja je kupila imanje u napuljskom selu da bi se bavila vinogradarstvom.
Mala Botičelijeva slika pod nazivom "Mladić koji drži okruglu sliku" iz 1475. godine, koja prikazuje plemića koji drži okruglu sliku sveca, prodata je 2021. u Sotbiju u Njujorku za 92,2 miliona dolara, što je rekordna prodaja na aukciji nekog dela tog renesansnog majstora.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar