Neprocenjivi predmeti koje Velika Britanija, Nemačka i Francuska neće da vrate pravim vlasnicima
Istorija je učiteljica života. E, ta ista učiteljica pokazuje nam da se neke stvari koje su ukradene iz određenih područja vrlo teško na njih i vraćaju.
Foto: Pixabay
Mnoge vredne predmete uglavnom kolonijalne sile zauvek su "pozajmile" i više ih ne daju, a koji su neki od najvrednijih artefakata saznajte u nastavku.
Kamen iz Rozete (Egipat vs. Velika Britanija)
Kamen iz Rozete jedan je od najpoznatijih artefakata u Britanskom muzeju. Natpisi na granitnoj ploči bili su ključni u omogućavanju stručnjacima prilikom dešifrovanja staroegipatskih hijeroglifa. Većina naučnika slaže se da su vojnici Napoleona Bonaparte u Egiptu otkrili kamen u julu 1799. u gradu Rašidu, poznatom među Francuzima kao Rozeta.
Nakon Napoleonovog poraza Britanci su uzeli kamen iz Rozete i s njim stigli u Englesku u februaru 1802, navodi Britanski muzej. I dan danas Egipćani smatraju da kamen pripada njima i traže njegov povratak.
"Kamen koji drži Britanski muzej simbol je zapadnog kulturnog nasilja nad Egiptom", rekla je za AP Monika Hana, dekanica Arapske akademije nauke, tehnologije i pomorski saobraćaj.
Uprkos tome, brojni stručnjaci veruju da se Britanski muzej verovatno neće odreći jedne od "svojih" najdragocenijih umetnina.
Elginovi mermeri Partenona (Grčka vs. Velika Britanija)
Za vreme vladavine Otomanskog carstva u Grčkoj je britanski ambasador bio lord Elgin, koji je zatražio i dobio dozvolu za prebacivanje skulptura razrušenog Partenona u Englesku.
Grčka već dugo osporava ta prava i traži povratak mermera u domovinu. Ipak, Britanski muzej, baš kao i u prvom slučaju, ne namerava da se tako lako odrekne mermera i odbija grčka nastojanja. Zbog toga taj mermer do daljeg možete videti samo u Britanskom muzeju.
Bista kraljice Nefertiti (Egipat vs. Nemačka)
Bista odkrečnjaka, koja datira iz 1345. godine pre nove ere, otkrivena je u Tutmozisovoj radionici, za kog se smatralo da je bio zvanični dvorski vajar.
Godine 1913. nemački arheolog po imenu Ludvig Borhart pronašao je bistu i, kršeći pravila koja zabranjuju krijumčarenje, prošvercovao je iz zemlje. Bista je sada izložena u Novom muzeju u Berlinu i predstavlja možda najznačajniji artefakt toga muzeja.
Otkako je zvanično otkrivena u Nemačkoj 1924. godine, egipatske vlasti traže njen povratak. Međutim, Nemačka tvrdi da je bista legalno izneta iz Egipta i insistira na tome da je prekrhka za transport. Drugim rečima – ostaće gde jest. Bar za sada.
Skulptura kraljice Bangve (Kamerun vs. Francuska)
Kraljica Bangva je drvena skulptura od duhovnog značaja za Bangva, narod autohton na području današnjeg Kameruna u Africi. Te vrste figura personifikovale su posebne pretke i prema naučnicima bili su simboli autoriteta.
Oko 1899. nemački vojnici upali su u palatu Fontem Asonganji i zajedno s drugim skulpturama ukrali i tu. Skulptura je završila u Etnološkom muzeju u Berlinu pre nego što je prodata trgovcu umetninama.
Kolekcionarka umetnina i poslovna žena Helena Rubinštajn kupila je skulpturu Bangva 1930-ih. Odatle je prelazio iz ruke u ruku sve dok francuska fondacija "Dapper" nije kupila statuu za 3,4 miliona dolara (nešto više od tri miliona evra).
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost
Ivan Negrišorac dobitnik nagrade "Dejan Medaković"
21.12.2024.•
0
Ivan Negrišorac (dr Dragan Stanić) dobitnik je književne nagrade "Dejan Medaković" za knjigu eseja "Svetlost, senke i šaputanja - eseji s povodom".
"Nadstrešnica" - reč godine u Srbiji
20.12.2024.•
3
Reč "nadstrešnica" izabrana je danas za reč godine u Srbiji, u izboru lingvista udruženja "Filološko društvo Reči".
Knjiga u Srbiji se kupuje i čita
18.12.2024.•
2
Posmatrač koji prati kulturni život u Srbiji često stiče dva međusobno potpuno oprečna utiska.
Srbija otkupila pisma koja su razmenili Mileva Marić i Albert Ajnštajn
12.12.2024.•
3
Ministarstvo kulture je saopštilo da su pisma koje su razmenili naučnici Mileva Marić i Albert Ajnštajn kupljena na aukciji aukcijske kuće "Christie's" u Londonu.
Posle 45 godina od krađe: Slika "Bogorodica sa narom" vraćena muzeju u Umbriji
12.12.2024.•
0
Renesansna slika "Bogorodica sa narom" (Madonna del Melograno) Pjer Frančeska Fjorentina vraćena je u Građanski muzej Gubija, nakon što je pre 45 godina ukradena iz te umetničke galerije.
Na konkurs za NIN-ov roman godine stiglo 179 naslova
12.12.2024.•
2
Na konkurs za NIN-ovu nagradu za roman godine stiglo je 179 naslova, objavio je ovaj nedeljnik.
Pronađene dve stranice prvog izdanja Danteove Božanstvene komedije
09.12.2024.•
0
Dve stranice iz prvog izdanja "Božanstvene komedije" pronađene su prilikom prenosa Državnog arhiva iz Specije, na severozapadu Italije.
VIDEO: Oko 80 umetničkih dela zaplenjenih od mafije izloženo u Milanu
08.12.2024.•
0
Više od 80 dela moderne i savremene umetnosti koja su zaplenjena od italijanske mafije izloženo je u Milanu.
Laureati nagrade "Stevan Sremac" - Dragana V. Todoreskov i Ljubomir Živkov
04.12.2024.•
2
Laureati nagrade "Stevan Sremac" su Dragana V. Todoreskov za delo "U čekaonicama" i Ljubomir Živkov za knjigu "Farkaždin".
Vida Ognjenović dobitnica nagrade Saveza dramskih umetnika Vojvodine
04.12.2024.•
0
Pozorišna rediteljka i književnica Vida Ognjenović prva je dobitnica nagrade "Doajen pozorišta" koju dodeljuje Savez dramskih umetnika Vojvodine.
Naivno slikarstvo iz Kovačice upisano u Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa
04.12.2024.•
0
Naivno slikarstvo iz Kovačice, element nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, upisano je u Uneskovu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.
Otkrivena nepoznata slika Nadežde Petrović
03.12.2024.•
0
Otkrivena je nepoznata slika Nadežde Petrović, a pretpostavlja se da je nastala 1913. godine kada je slavna slikarka boravila na Kosovu i beležila toponime u vezi sa Prizrenom.
Velika Britanija neće vratiti skulpture sa Partenona Grčkoj
03.12.2024.•
9
Vlada Velike Britanije saopštila je uoči posete grčkog premijera Kirijakosa Micotakisa Londonu da neće promeniti stav o vlasništvu nad skulpturama sa Partenona.
FOTO Banana pričvršćena trakom na zid ide na aukciju: Očekuje se bar milion dolara
19.11.2024.•
4
Banana pričvršćena za beli zid srebrnom lepljivom trakom mogla bi ove nedelje da bude prodata za više od milion dolara na aukciji u njujorškoj kući Sotbi.
Uskoro razmena između Srbije i Rusije: List Miroslavljevog jevanđelja za slike Reriha
17.11.2024.•
2
Srbija i Rusija uskoro će razmeniti jedan list Miroslavljevog jevanđelja za šest slika Nikolaja Reriha.
Ukradeni portret Vinstona Čerčila vraćen u hotel u Kanadi
17.11.2024.•
0
Ukradeni portret britanskog državnika Vinstona Čerčila, koji je zamenjen falsifikatom tokom pandemije korona virusa, vraćen je na svoje mesto u hotelu "Fermon Šato Lorije" u Otavi.
Filmski festival u francuskom gradu ove godine posvećen Mikiju Manojloviću
16.11.2024.•
1
Filmski festival Aras u Francuskoj, koji se održava 25. put, ove godine je posvećen srpskom glumcu Mikiju Manojloviću.
Počela do sada najveća restauracija Rembrantove slike "Noćna straža"
13.11.2024.•
0
U Nacionalnom muzeju u Amsterdamu u toku je najveća do sada restauracija remek-dela holandskog baroknog slikara Rembranta - "Noćna straža".
VIDEO: Na aukciji prodat portret Alana Turinga koji je naslikao veoma realističan robot
10.11.2024.•
0
U slavnoj aukcijskoj kući Sotbi za 1,3 miliona dolara prodat je portret londonskog matematičara Alana Turinga.
Uhapšen jedan od amatera pljačkaša koji su tokom krađe oštetili dela Endija Vorhola
06.11.2024.•
0
Policija u Holandiji uhapsila je jednog od pljačkaša koji su pokušali da ukradu četiri dela iz serije sitoštampe "Vladajuće kraljice" Endija Vorhola iz umetničke galerije u gradu Ostervejk.
Otisak Benksijeve "Devojčice s balonom" prodat za više od 100.000 dolara
03.11.2024.•
0
Otisak slavnog Benksijevog dela "Devojčica s balonom" prodat je za 104.000 dolara na aukciji u Los Anđelesu, dvostruko više od očekivane tražene cene.
Komentari 2
Lale
Marta
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar