Dokumentarni film o postkolonijalizmu osvojio Zlatnog medveda

Žiri 74. Međunarodnog filmskog festivala u Berlinu (Berlinale) dodelio je glavnu nagradu, Zlatnog medveda, francusko-senegalskoj rediteljki Mati Diop.
Dokumentarni film o postkolonijalizmu osvojio Zlatnog medveda
Foto: FoNet (AP)
Ona je nagrađena za dokumentarni film "Dahomey" koji se bavi pitanjem restitucije umetničkih dela ukradenih u Africi za vreme kolonijalizma.
 
"Možemo da zaboravimo prošlost, što je neprijatan teret koji nas sprečava da se razvijamo, ili da preuzmemo odgovornost za tu prošlost, iskoristimo je i napredujemo", rekla je rediteljka Diop citirajući poznatog intelektualca sa Martinika Emea Sezera.
"Kao filmski stvaralac francusko-senegalskog porekla, afro-potomak, odabrala sam da budem jedna od onih koji odbijaju da zaborave, koji odbijaju amneziju kao metodu", dodala je 41-godišnnja rediteljka.
 
"Dahomey" je priča o restituciji (u novembru 2021. u Beninu), 26 dela koje su francuske kolonijalne trupe opljačkale 1892. godine.
To je drugi afrički film koji je dobio Zlatnog medveda, posle južnoafričkog ostvarenja "U-Carmen e-Khaielitsha" Marka Dornford-Meja 2005. godine.
 
Žiri 74. Berlinala dodelio je nagradu za najbolju glumu Sebastijanu Stanu za ulogu u filmu "A Different Man".
 
Gran pri žirija dodeljena je južnokorejskom reditelju Hong Sang-su za film sa Izabel Iper "A Traveller's Needs", a nagrada žirija je pripala filmu "Empire" reditelja Bruna Dimona.
 
Tokom festivala koji je počeo 15. februara, počasnog Zlatnog medveda je dobio čuveni reditelj Martin Skorseze.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost