Muzej Prado predstavio izgubljenu sliku Karavađa

Muzej Prado u Madridu predstavio je sliku "Gle čoveka" italijanskog baroknog majstora Karavađa koja će ove nedelje prvi put biti prikazana javnosti.
Muzej Prado predstavio izgubljenu sliku Karavađa
Foto: Beta/AP
Trag o slici "Ecce Homo" (Gle čoveka) bio je izgubljen u 19. veku, preneo je Rojters.
 
Slika, koja se prvobitno pripisivala nepoznatom španskom slikaru, ponovo se pojavila pre tri godine, kada je trebalo da ode ispod čekića u Španiji za delić svoje vrednosti.
Karavađo, koji je umro 1610. u svojim kasnim 30-im nakon burnog života, bio je majstor za tehniku osvetljenja svetlo-tamno "kjaroskuro".
 
"Sada možemo u potpunosti da uživamo u svim nijansama, svim suptilnostima, ogromnoj lepoti koju Karavađo izražava kroz svoju verziju Ecce Homo", rekao je novinarima David Garsija Kueto, šef odeljenja za italijansko i francusko slikarstvo pre 1800. godine u madridskom muzeju Prado.
Njegov novi vlasnik, međunarodni kolekcionar umetničkih dela koji živi u Španiji, potpisao je ugovor sa muzejom da umetničko delo ostane izloženo do oktobra, a ugovor bi mogao da bude i produžen, jer je namera vlasnika da trajno izloži sliku.
 
Španija je 2021. blokirala aukciju slike pošto su stručnjaci sugerisali da je to možda delo Mikelanđela Merisija da Karavađa, a ne nepoznatog vršnjaka Španca iz 17. veka, za kojeg se mislilo da ju je naslikao.
 
Profesorka istorije umetnosti Marija Kristina Terzagi je zatim pronašla trag o slici do njenih prethodnih vlasnika, porodice političara iz 19. veka Evarista Pereza de Kastra.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost