Partizanske pesme uvrštene u registar nematerijalne kulturne baštine Slovenije

Partizanske pesme nastale tokom Drugog svetskog rata upisane su nedavno u slovenački registar nematerijalne kulturne baštine.
Partizanske pesme uvrštene u registar nematerijalne kulturne baštine Slovenije
Foto: Pixabay
Ove pesme postale su izuzetno popularne posle rata, a inicijativu da se uvrste u registar nematerijalne kulturne baštine pokrenuo je Partizanski hor iz Ljubljane, koji je nedavno objavio na Fejsbuku da se odlučio na ovaj korak kako bi nekoliko stotina pesama, koje su čuvane u nekoliko biblioteka i arhivu, bile sačuvane za buduće generacije, prenosi agencija STA.
 
Slovenačke partizanske pesme potiču od pobunjeničkih i narodnih ratnih pesama nastalih tokom Drugog svetskog rata, navodi se u saopštenju Ministarstva kulture Slovenije.
Prvobitno su ove ratne, revolucionarne i pobunjeničke pesme pevale vokalne grupe vojnika koje su bile deo amaterskih pozorišnih ili kulturnih grupa i izvodile su se na kulturnim događajima u partizanskim jedinicama ili na oslobođenim teritorijama.
 
U aprilu 1944. godine, počela je sa radom Pevajuća četa, poznata i kao Hor Invalida, u kojoj je nastupalo 17 vojnika koji su se oporavljali u partizanskoj bolnici, a potom je nastavio da ih izvodi Partizanski hor.
Posle Drugog svetskog rata partizanske pesme bile su stub državne muzičke produkcije i deo formalnog obrazovanja.
 
Nakon 1991. godine, sa demokratizacijom, partizanske pesme su se izvodile uglavnom na neformalnim mestima, ali od 2020-ih određeni horovi i pevačke grupe ponovo su otkrili partizanske pesme i njihov kulturološki potencijal.
  • zztop

    02.08.2024 10:19
    Pa moraju nešto kad nemaju onih narodnih - junačkih pesama šta idu uz gusle i prenose se sa kolena na koleno ...
  • Ceca

    05.06.2024 00:08
    Da im nije bilo Juge nikada državu ne bi imali!!!
  • Bob

    04.06.2024 07:34
    Jedan od dokaza
    Zašto je Slovenija bila i ostala uvek ispred ostalih.
    Pametan radišan i ne frustriran narod koji gleda napred sa pozitivnim delovima svoje prošlosti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost