Slobodanu Tišmi uručena NIN-ova nagrada

Prestižno književno priznanje NIN-ova nagrada uručena je danas ovogodišnjem laureatu Slobodanu Tišmi za roman "Bernardijeva soba".
Prestižno književno priznanje NIN-ova nagrada uručena je danas ovogodišnjem laureatu Slobodanu Tišmi za roman "Bernardijeva soba".

Primajući nagradu na svečanosti u Skupštini Beograda Tišma je rekao da "nije vičan ovakvim situacijama i da nije orator", pa je zbog toga pročitao svoj "autopoetični" zapis o umetnosti. "Umetnost je radost za stvaraoca, a patnja za stvoreno. Ko zna kako je mojim likovima", kazao je Tišma koji sebe opisuje kao "poluumetnika".

"Poluumetnik sam zato što je muzika pre svega moja ljubav", kazao je pisac i poverio se da ponekad sanja kako komponuje savršenu melodiju. "To je zapravo nemoguće pošto je muzika savršen svet u kojem je sve već stvoreno", objašnjava Tišma.

Ovogodišnji dobitnik NIN-ove nagrade svoje stvaralaštvo opisuje i kao "pisanje na tri ćoška", "kontardikciju i uskakanje sebi u usta", "kreativni haos koji teži da bude uređen". Tišma svojim čitaocima poručuje da "svaku knjigu piše kao da je poslednja i da je uvek neizvesno da li će više ikada išta napisati".

Svečanosti uručenja NIN-ove nagrade prisustvovali su brojni pisci, novinari i publicisti, a odlomke iz nagrađenog romana čitao je glumac Tihomir Stanić.

Tišma je rođen 1946. godine u Staroj Pazovi, a živi u Novom Sadu. U mladosti se bavio pisanjem poezije, konceptulanom umetnošću i rok-muzikom. Objavio je knjige poezije "Marinizmi" (Ruža lutanja, 1995) i "Vrt kao to" (Ruža lutanja, 1997) i "Urvidek" (2005), za koju je dobio nagradu "Stevan Sremac".

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost