Remek-delo pronađeno na autobuskoj stanici prodato za 22,3 miliona dolara

Dva puta ukradena Ticijanova slika, koja je pronađena u kesi na autobuskoj stanici u Londonu devedesetih godina prošlog veka, prodata je za 22,3 miliona dolara na aukciji, piše BBC.
Remek-delo pronađeno na autobuskoj stanici prodato za 22,3 miliona dolara
Foto: Pixabay
Slika "Odmor na begu u Egipat" inspirisana je biblijskom pričom kada Isus, Marija i Josif beže u Egipat, nakon što je Josif sanjao da Herod, kralj Judeje, planira da ubije novorođenče Isusa. Slika prikazuje Josifa i Devicu Mariju s malim Isusom kako se na svom putu odmaraju u šumi, a nastala je 1510, kada je Ticijan imao samo 20 godina.
Iz aukcijske kuće Kristis ranije su rekli da je ovo najvažnije Ticijanovo delo koje se pojavilo na aukcijskom tržištu u više generacija i jedno od retkih u privatnim rukama. Ne zna se ko je naručilac slike, a prvi pisani zapis o njoj datira iz 17. veka i bila je deo zbirke venecijanskog trgovca začinima.
Tokom veka sliku su posedovali različiti evropski plemići i kraljevske porodice, a pljačkaši su je odneli u dva navrata, u razmaku od skoro 200 godina. Sliku je oko 1650. godine kupio austrijski nadvojvoda Leopold Vilhelm i odneo je u palatu Belvedere u Beču, gde je ostala do 1809. godine, kada je Napoleonova vojska napala Beč i odnela sliku u Pariz.
 
 
Četvrti markiz od Bata, Englez Džon Tin, nabavio je sliku i smestio je u sadašnju kuću u Longlit Haus u Viltširu. Slika je nakratko ukradena 1955. godine, a poznati detektiv za umetnine pronašao ju je na autobuskoj stanici u jugozapadnom Londonu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost