200 godina od rođenja Čarlsa Dikensa
Čarls Džon Hafem Dikens rođen je u Portsmutu 7. februara 1812. a umro je 9. juna 1870. godine.
Dikensovi romani su kapitalna dela engleske i svetske književnosti, a Kler Tomalin, vodeći biograf pisca, kaže da danas ne postoji niko ko bi mogao da se poredi sa Dikensom. "On je imao izvanrednu energiju i bio je veoma vredan. Njegova prva tri romana - 'Pikvikov klub', 'Oliver Tvist' i 'Nikolas Niklbi' pojavljivali su se u mesečnim nastavcima", rekla je ona. "Kada je napola završio 'Pikvik' okrenuo se 'Oliveru Tvistu' tako da je svakog meseca pisao dva nastavka različitih romana", objasnila je Tomalin. "Zamislite da to sad radite."
Dikensovi romani bili su obeleženi njegovim detinjstvom, od srećnih dana u Kentu pre nego što mu je otac poslat u zatvor zbog dugova, do siromaštva koje je usledilo. Kao dečak, Dikens je morao da radi u fabrici što ga je kasnije inspirisalo da napiše jedno od svojih najpoznatijih dela - "Dejvida Koperfilda" iz 1850.
Kasnije, sa 15 godina Dikens je i pored slabog školovanja našao posao u jednoj advokatskoj firmi kao potrčko, odakle je napredovao do statusa novinara. "Najneverovatnija stvar je da je devet godina kasnije bio poznati autor", rekla je Tomalin. "On je bio genije. Posle Šekspira on je tvorac najvećeg spektra likova."
Dikens je takođe vodio kuću za "posrnule žene" koja je prostitutkama pomagala da počnu iznova.
Za razliku od drugih velikih pisaca i umetnika, Dikens je u svoje vreme bio zvezda, a Tomalin objašnjava da je to zbog toga što je čitaocima davao ono što su želeli. "Želeo je da pokaže da je običan svet isto tako zanimljiv kao i bogati i poznati. I uspeo je u tome. Bio je i veoma duhovit i zasmejavao je ljude", rekla je ona. "A takođe je želeo da rasplače ljude i činio je to sa patosom i uzbudljivim zapletima."
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar