Nakon pet godina istraživanja, osam restauratora započelo je uz korišćenje tehnika kao što su digitalna fotografija i veštačka inteligencija restauraciju "Noćne straže" uklanjanjem laka sa slike, preneo je BBC.
Generalni direktor muzeja Tako Dibits rekao je da će sam proces restauracije moći će da prati javnost, što će, prema njegovoj oceni, biti jedinstveno iskustvo.
Prema njegovim rečima, početak restauracije je uzbudljiv, a uklanjanje laka sa slike otkriće bogatu istoriju "Noćne straže".
Lak, nanet tokom restauracije od 1975. do 1976. godine biće uklonjen krpama od mikrovlakana i pamučnim brisevima.
"Noćna straža" Rembranta van Rijna iz 1642. godine rađena je uljem, a jedna je od najranijih slika koja prikazuje grupu u akciji.
Slika je premazana tamnim lakom i na njoj se tokom godina zadržala prašina, tako da se stiče lažan utisak da prikazuje noćnu scenu, zbog čega je u 18. veku dobila naziv "Noćna straža", dok je originalan naziv glasio: "Četa milicije drugog okruga pod komandom kapetana Fransa Baninka Koka".
Slika je dva puta napadnuta nožem - 1911. i ponovo 1975. godine, kada je napadač naneo 12 posekotina u platnu.
Jedan čovek je 1990. godine sliku poprskao kiselinom, a zahvaljujući brzoj intervenciji čuvara tada je oštećen samo lak.
"Noćna straža" je restaurirana najmanje 25 puta, a ovaj najnoviji projekat istraživanja i restauracije je najobimniji do sada.
Više od dva miliona posetilaca godišnje dolazi da vidi tu sliku u muzeju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar