Uskoro razmena između Srbije i Rusije: List Miroslavljevog jevanđelja za slike Reriha

Srbija i Rusija uskoro će razmeniti jedan list Miroslavljevog jevanđelja za šest slika Nikolaja Reriha.
Specijalni predstavnik predsednika Rusije za međunarodnu saradnju u oblasti kulture Mihail Jefimovič Švidkoj izjavio je da se čeka svečani trenutak za razmenu 166. lista Miroslavljevog jevanđelja za šest slika Nikolaja Reriha, između Rusije i Srbije, kao i da se nada da će se to uskoro dogoditi.
 
"Mi imamo pripremljenu pravnu bazu za tu razmenu, ali čeka se svečani trenutak kada bi to moglo da se realizuje. I nadamo se da će se to uskoro dogoditi", rekao je Švidkoj za današnje izdanje lista Večernje novosti, govoreći o sporazumu sa Srbijom koji je 2020. godine ratifikovala ruska Duma.
Upitan kada se može očekivati da Beograd dobije ogranak umetničkog i kulturno-istorijskog muzeja Ermitaž iz Sankt Peterburga, kazao je da je to pitanje mnogo komplikovanije i da je za sada jedino izvesna izložba "Petar Veliki, Srbija i Balkan" u okviru "Dana Ermitaža" u Narodnom muzeju Srbije, kao i da postoji projekat "Virtuelni Ermitaž" koji bi mogao da se realizuje u Srbiji.
 
"Najbitnije je da su naši i srpski muzejski stručnjaci, kao i biblioteke, spremni za otvorene dijaloge. U toku su aktivni pregovori između Ruskog muzeja u Sankt Peterburgu, moskovske Tretjakovske galerije i Narodnog muzeja Srbije", kazao je on.
Dodao je da postoji interesovanje da Galerija fresaka stupi u saradnju sa muzejom koji nosi naziv Andreja Rubljova i da u Beogradu budu izložene ikone koje se tamo čuvaju.
 
Naveo je da se očekuje da u Srbiju uskoro dođe ruska ministarka kulture Olga Ljubimova, jer između ministarstava dve zemlje već postoji nekoliko sporazuma o saradnji, dodajući da su već vođeni razgovori oko gostovanja Kazanjskog simfonijskog orkestra i pijaniste Denisa Macujeva.
 
Švidkoj je naveo i da se vode pregovori o uspostavljanju saradnje između beogradske baletske škole i ruskih baletskih akademija, kao i između Muzičke akademije "Gnesin" i beogradskog Fakulteta muzičke umetnosti.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Miro

    24.11.2024 16:26
    Komendija
    Bas lepo. Ja ti ukradem slicicu i posle trazim sest punih albuma da ti je vratim. Vazalski odnos oduvek prema macehi Rusiji.
















  • Danilo

    17.11.2024 15:01
    Kradja - bratska
    Inače, istrgnuta stranica Miroslavljevog jevanđelja ima zanimljivu istoriju, koja je počela u zimu 1846, kada za praznik posvećen Svetom Jovanu, ruski teolog, i budući episkop Porfirije Uspenski prilikom posete Hilandaru iscepi i UKRADE iza ledja srpskih monaha list iz Miroslavljevog jevanđelja posvećen praznovanju ovog sveca i odnosi ga u Rusiju. U javnosti ga falsifikovano predstavio u Rusiji pod imenom "petrogradski list", a da je deo Miroslavljevog jevanđelja otkrio je Stojan Novaković, tadašnji upravnik Narodne biblioteke na arheološkoj izložbi u Kijevu 1874. godine, gde ga je i fotografisao. Novaković je, inače, čitavom rukopisu dao ime Miroslavljevo jevanđelje.
    Bratski nam uzeto , a i bratski vraćeno do sada .......... nema šta.
    Naklon do poda za bratsku ljubav.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost