FOTO Banana pričvršćena trakom na zid ide na aukciju: Očekuje se bar milion dolara
Banana pričvršćena za beli zid srebrnom lepljivom trakom mogla bi ove nedelje da bude prodata za više od milion dolara na aukciji u njujorškoj kući Sotbi.
Foto: Beta/AP
Reč je o umetničkom delu "Komičar" italijanskog umetnika Mauricija Katelana, koje je debi imalo 2019. na izložbi Art Bazel Majami Bič, gde je postalo senzacija o kojoj se mnogo raspravljalo.
Dok su se neki pitali da li je reč o šali ili o komentaru o stanju u svetu umetnosti, drugi umetnik je skinuo bananu sa zida i pojeo je, posle čega je doneta rezervna banana.
Posetilaca koji su želeli da se slikaju sa delom "Komičar" bilo je toliko mnogo da je ono povučeno sa izložbe, ali su tri njegova izdanja, prema galeriji Perotin, prodata za iznose od 120.000 do 150.000 dolara.
Iako je reč o banani koja u supermarketu košta manje od jednog dolara, vrednost tog konceptualnog umetničkog dela sada se procenjuje na između milion i 1,5 miliona dolara u njujorškoj kući Sotbi, gde će aukcija biti održana 20. novembra.
Foto: Beta/AP
Direktor kuće Sotbi za savremenu umetnost Dejvid Galperin naziva to delo dubokim i provokativnim.
"Ono što Katelan zaista radi je da okreće ogledalo svetu savremene umetnosti i postavlja pitanja, provocirajući razmišljanje o tome kako pripisujemo vrednost umetničkim delima, šta definišemo kao umetničko delo", rekao je Galperin.
Ponuđači na aukciji neće kupovati ono voće koje je bilo izloženo u Majamiju - te banane su odavno nestale, a Sotbi navodi da je ideja oduvek bila da se voće redovno menja, zajedno sa trakom.
"Ono što kupujete kada kupujete Katelanovog 'Komičara' nije banana kao takva, već sertifikat autentičnosti koji vlasniku daje dozvolu i ovlašćenje da reprodukuje ovu bananu i selotejp na svom zidu kao originalno umetničko delo Mauricija Katelana", kazao je Galperin.
Naslov dela sugeriše da sam Katelan verovatno nije nameravao da ono bude shvaćeno ozbiljno, ali docentkinja Fakulteta umetnosti Univerziteta Kolumbija Kloi Kuper Džons navodi da vredi razmisliti o kontekstu.
"Katelan je premijerno predstavio delo na sajmu umetnosti, koji su posetili dobrostojeći kolekcionari umetničkih dela, što je značilo da će 'Komičar' sigurno dobiti veliku pažnju na društvenim mrežama. To bi moglo da znači da je umetnost predstavljala svojevrsno usuđivanje kolekcionara da ulažu u nešto apsurdno", rekla je Kuper Džons.
Navela je da je rad Katelana "često na raskršću neke vrste humora i duboko sablasnog".
"On prilično često traži načine da nas provocira, ne samo radi provokacije, već i da traži od nas da pogledamo neke od najmračnijih delova istorije i nas samih", kazala je Kuper Džons.
Dodala je da postoji i mračna strana banane, voća čija je istorija isprepletena sa imperijalizmom, radnom eksploatacijom i korporativnom moći.
"Bilo bi teško smisliti bolji, jednostavniji simbol globalne trgovine i svih njenih eksploatacija od banane. Ako ‘Komičar’ treba da natera ljude da razmisle o svom moralnom saučesništvu u proizvodnji predmeta koje uzimaju zdravo za gotovo, onda je to barem korisnije oruđe ili je bar dodatna vrsta mesta na koje bi se moglo ići", navela je ona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost
Četiri romana u najužem izboru za NIN-ovu nagradu
16.01.2025.•
0
Četiri romana ušla su u uži izbor za NIN-ovu nagradu.
Imena "ispod crte" za nacionalnu penziju sve govore: "Jedan od načina da Vučić nagradi svoje ljude"
04.01.2025.•
50
Na samom kraju prošle godine Vlada Srbije je, na predlog Ministarstva kulture, usvojila rešenja o dodeli priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno kulturi nacionalnih manjina.
Do sada nepoznate slike i figure pronađene u pećini Altamira: Puno potencijala za istraživače
04.01.2025.•
0
Nedavno arheološko otkriće do sada nepoznatih figurica i pećinskih slika iz paleolita u pećini Altamira nadomak istorijskog grada Santijana del Mar na severu Španije potvrđuje ogroman potencijal.
Nakon 36 godina zabrane: Roman Salmana Rušdija "Satanski stihovi" u indijskim knjižarama
29.12.2024.•
0
Roman Salmana Rušdija "Satanski stihovi" ponovo se našao u indijskim knjižarama 36 godina nakon što je bio zabranjen 1988. godine.
Ivan Negrišorac dobitnik nagrade "Dejan Medaković"
21.12.2024.•
1
Ivan Negrišorac (dr Dragan Stanić) dobitnik je književne nagrade "Dejan Medaković" za knjigu eseja "Svetlost, senke i šaputanja - eseji s povodom".
"Nadstrešnica" - reč godine u Srbiji
20.12.2024.•
3
Reč "nadstrešnica" izabrana je danas za reč godine u Srbiji, u izboru lingvista udruženja "Filološko društvo Reči".
Knjiga u Srbiji se kupuje i čita
18.12.2024.•
2
Posmatrač koji prati kulturni život u Srbiji često stiče dva međusobno potpuno oprečna utiska.
Srbija otkupila pisma koja su razmenili Mileva Marić i Albert Ajnštajn
12.12.2024.•
3
Ministarstvo kulture je saopštilo da su pisma koje su razmenili naučnici Mileva Marić i Albert Ajnštajn kupljena na aukciji aukcijske kuće "Christie's" u Londonu.
Posle 45 godina od krađe: Slika "Bogorodica sa narom" vraćena muzeju u Umbriji
12.12.2024.•
0
Renesansna slika "Bogorodica sa narom" (Madonna del Melograno) Pjer Frančeska Fjorentina vraćena je u Građanski muzej Gubija, nakon što je pre 45 godina ukradena iz te umetničke galerije.
Na konkurs za NIN-ov roman godine stiglo 179 naslova
12.12.2024.•
2
Na konkurs za NIN-ovu nagradu za roman godine stiglo je 179 naslova, objavio je ovaj nedeljnik.
Pronađene dve stranice prvog izdanja Danteove Božanstvene komedije
09.12.2024.•
0
Dve stranice iz prvog izdanja "Božanstvene komedije" pronađene su prilikom prenosa Državnog arhiva iz Specije, na severozapadu Italije.
VIDEO: Oko 80 umetničkih dela zaplenjenih od mafije izloženo u Milanu
08.12.2024.•
0
Više od 80 dela moderne i savremene umetnosti koja su zaplenjena od italijanske mafije izloženo je u Milanu.
Laureati nagrade "Stevan Sremac" - Dragana V. Todoreskov i Ljubomir Živkov
04.12.2024.•
2
Laureati nagrade "Stevan Sremac" su Dragana V. Todoreskov za delo "U čekaonicama" i Ljubomir Živkov za knjigu "Farkaždin".
Vida Ognjenović dobitnica nagrade Saveza dramskih umetnika Vojvodine
04.12.2024.•
0
Pozorišna rediteljka i književnica Vida Ognjenović prva je dobitnica nagrade "Doajen pozorišta" koju dodeljuje Savez dramskih umetnika Vojvodine.
Naivno slikarstvo iz Kovačice upisano u Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa
04.12.2024.•
0
Naivno slikarstvo iz Kovačice, element nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, upisano je u Uneskovu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.
Otkrivena nepoznata slika Nadežde Petrović
03.12.2024.•
0
Otkrivena je nepoznata slika Nadežde Petrović, a pretpostavlja se da je nastala 1913. godine kada je slavna slikarka boravila na Kosovu i beležila toponime u vezi sa Prizrenom.
Velika Britanija neće vratiti skulpture sa Partenona Grčkoj
03.12.2024.•
9
Vlada Velike Britanije saopštila je uoči posete grčkog premijera Kirijakosa Micotakisa Londonu da neće promeniti stav o vlasništvu nad skulpturama sa Partenona.
Uskoro razmena između Srbije i Rusije: List Miroslavljevog jevanđelja za slike Reriha
17.11.2024.•
2
Srbija i Rusija uskoro će razmeniti jedan list Miroslavljevog jevanđelja za šest slika Nikolaja Reriha.
Ukradeni portret Vinstona Čerčila vraćen u hotel u Kanadi
17.11.2024.•
0
Ukradeni portret britanskog državnika Vinstona Čerčila, koji je zamenjen falsifikatom tokom pandemije korona virusa, vraćen je na svoje mesto u hotelu "Fermon Šato Lorije" u Otavi.
Filmski festival u francuskom gradu ove godine posvećen Mikiju Manojloviću
16.11.2024.•
1
Filmski festival Aras u Francuskoj, koji se održava 25. put, ove godine je posvećen srpskom glumcu Mikiju Manojloviću.
Komentari 4
Aleks
Ima da okačim jednu praaaavu srpsku ŠLJIVU !
Isidora
Србин пише ћирилицом
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar