Naivno slikarstvo iz Kovačice upisano u Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa

Naivno slikarstvo iz Kovačice, element nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, upisano je u Uneskovu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.
Naivno slikarstvo iz Kovačice upisano u Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa
Foto: Pixabay
Odluku o upisu je doneo Međuvladin komitet za očuvanje nematerijalnog kulturnog nasleđa Uneska na svom 19. zasedanju u Paragvaju.
 
Kovačičko naivno slikarstvo je 2012. godine upisano u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, a odnosi se na znanja i veštine slikanja i oslikavanja predmeta sa izraženim prikazima narodnog života, ruralne sredine i svakodnevnice, koje se kao osobena forma naivne umetnosti razvija u mestu Kovačica tridesetih godina 20. veka.
Iz Kovačice se slikarstvo proširilo i na druga mesta, pre svega u Vojvodini, kao što su Padina, Aradac, Vojlovica, Pančevo i druga, a u drugoj polovini 20. veka dobija široku nacionalnu i međunarodnu vidljivost.
 
Upis Kovačičkog naivnog slikarstva na Uneskovu Reprezentativnu listu značajno doprinosi povećanju vidljivosti nematerijalnog kulturnog nasleđa na nacionalnom i lokalnom nivou, kao i međunarodnoj promociji "živog nasleđa" Srbije.
Srbija do sada ima pet upisanih elemenata u Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa: Porodična slava (2014), Kolo, tradicionalna narodna igra (2017), Pevanje uz gusle (2018), Zlakusko lončarstvo (2020) i Društvene prakse i znanja u vezi sa pripremom i upotrebom šljivovice (2022). 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost