Laureati nagrade "Stevan Sremac" - Dragana V. Todoreskov i Ljubomir Živkov

Laureati nagrade "Stevan Sremac" su Dragana V. Todoreskov za delo "U čekaonicama" i Ljubomir Živkov za knjigu "Farkaždin".
Laureati nagrade "Stevan Sremac" - Dragana V. Todoreskov i Ljubomir Živkov
Foto: Pixabay

Žiri za dodelu Nagrade "Stevan Sremac", kojeg su činili Vladislava Gordić Petković (predsednica), Stana Dinić Skočajić i Mihajlo Pantić odlučio je da priznanje podele Dragana V. Todoreskov za knjigu "U čekaonicama" i Ljubomir Živkov za knjigu "Farkaždin", prenosi Nova.rs.

Nakon što je razmotrio 58 pristiglih proznih dela objavljenih 2023. na konkurs, žiri je jednoglasno doneo ovu odluku. Obrazlažući odluku da jedan od laureata nagrade, koju tradicionalno dodeljuju grad Niš i Niški kulturni centar, bude "venac priča" Dragane V. Todoreskov "U čekaonicama" napominju da može biti "čitan i kao fragmentarni roman, ne samo zato što junakinje povezuje prostor sadašnjeg Novog Sada: ratovi i siromaštvo, krize vrednosti i socijalno raslojavanje tek su kulise koje snažnije naglašavaju ženske snove i strahove, iluzije i fiksacije, terapije i simptome".

A drugi laureat "Stevana Sremca", autofikcijska knjiga zapisa i sećanja "Farkaždin" Ljubomira Živkova "rekreira svet detinjstva i životne radosti nepomućene razočaranjima koja pristignu sa odrastanjem i zrelošću".
 
Prvenac Dragane V. Todoreskov, koje je 2023. objavilo "No Rules izdavaštvo", donosi priču o heroinama našeg doba, preosetljivim i unezverenim vlasnicama izgubljenih iluzija, svojevoljno zarobljenih u čekaonici za izlečenje i bolji život. Mirjana Đurđević je, pišući o knjizi "U čekaonici", zabeležila da bi volela bih da pročita zbirku priča s komplementarnim podnaslovom – "Istorija muških mentalnih poremećaja" iz muškog pera i vizure, ali jednako dobro promišljenu i napisanu kao što je to zbirka Dragane V. Todoreskov.

Živkov u knjizi "Farkaždin", koju je prošle godine objavila "Laguna", kao kroz pukotinu napravljenu u zaboravu plete i raspreda žive slike svog zavičaja, sve one razgovore, godišnja doba, mobe, kosidbe, svinjokolje, snegove, a pre svega ljude, među kojima je većina odavno između Jamura i Selišta, gde je seosko groblje… Posredi je mozaik, zamišljen možda da bude crno-beli, kao žurnal koji je prethodio svakom filmu u lokalnom bioskopu "Omladinac", jednom od rodnih mesta autorove poetike, koji se sam od sebe bojadisao: na njegovoj pozadini vide se i plavetnilo letnjeg neba, i zelenkasta voda Tamiša, i paradajz koji se u bašti crveni kao što bulke poziraju ispred polja žita, kroz proreze na kotarkama probija se zlatna boja kukuruza – i čitalac će se vratiti, ako je bivao u Banatu, jeziku sela i govoru paora, uživaće u šalama koje Banaćani najčešće prave na svoj račun, jer kad se smeješ sebi, nema ko da se ljuti…

  • Zora

    04.12.2024 22:13
    Konacno
    Odlicna knjiga Dragane Todoreskov,i konacno, posle duzeg vremena, da neka nagrada ode u prave ruke.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost