Stojković je bio poznat po čuvenom serijalu "Hajduk u Beogradu".
Njegove pesme i priče su prevođene na engleski, francuski, italijanski, nemački, ruski, slovački, bugarski, rumunski, mađarski i makedonski jezik. Do smrti živeo je u Brestoviku, beogradska opština Grocka.
Kulturno-prosvetna zajednica Pančeva objavljuje mu, 1969. godine, prvu zbirku pesama "Potomak ravnice". Nastavlja sa književnim radom i u januaru 1973. biva primljen u Udruženje književnika Srbije - Društvo književnika Vojvodine.
Godine 1982. dobija prvu književnu nagradu Dragojlo Dudić za roman u rukopisu Rat Novakov i mir, koji sledeće godine objavljuje beogradski izdavač "Četvrti jul”. Izdavačka kuća "Vuk Karadžić" iz Beograda objavljuje 1985. godine njegov roman za mlade "Hajduk u Beogradu", koji biva nagrađen nagradom Politikin zabavnik.
U narednim godinama ovaj roman doživljava brojna izdanja, tiraž od nekoliko stotina hiljada primeraka i biva više od petnaest godina najčitanija knjiga za mlade po bibliotekama širom zemlje. Objavljuje brojne romane za mlade, zbirke pesama i pripovedaka.
Postaje jedan od najtiražnijih i najčitanijih pisaca za mlade. Dobija brojne književne nagrade.
Povodom smrti Gradimira Stojkovića oglasio se i ministar kulture Nikola Selaković, navodeći da je bio "istinski velikan naše kulturne pozornice".
"Britkim umom i pitkim rečima znao je kao retko ko da pronikne u srca najmlađih kako knjigama uz koje su oradstale brojne generacije, tako i radom u časopisima za decu. Pamtićemo ga po čuveno 'Hajduku' i drugim svevremenskim delima, ali i kao ličnost zaslužnu za ulazak umetnosti i kulture u srca plejade mladih", naveo je Selaković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
xXX
Hvala na ulepšanom detinjstvu
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar