Knjiga o Andrićevoj diplomatiji za vreme Trećeg rajha

Javno preduzeće "Službeni glasnik" objavilo je u ediciji "Svedoci epohe" prvi tom knjige "Ivo Andrić, Kraljevina Jugoslavija i Treći rajh 1939-1941", istoričara književnosti dr Dušana Glišovića.
Javno preduzeće "Službeni glasnik" objavilo je u ediciji "Svedoci epohe" prvi tom knjige "Ivo Andrić, Kraljevina Jugoslavija i Treći rajh 1939-1941", istoričara književnosti dr Dušana Glišovića.

Urednik u "Službenom glasniku" i recezent izdanja Gojko Tešić ocenio je na današnjoj promociji da Glišovićeva knjiga predstavlja ogroman poduhvat, "važan i dragocen priručnik koji bi mogao da se iskoristi za izučavanje zanata diplomatije - kako se ponašati u tragičnim i apokaliptičnim vremenima i sačuvati svoj moralni i intelektualni integritet". "U Glišovićevoj knjizi svaki dokument je pokazatelj Andrićeve mudrosti i opreznosti na najtragičnijem zadatku", rekao je Tešić.

On je kazao da će naslov dela sigurno zaintrigirati mnoge da saznaju šta je Andrić radio u Berlinu u vreme kada je Hitler kretao u osvajanje i uništavanje sveta, i primetio da obilje dokumenata, do kojih je došao autor, ne dovode u pitanje moralni integritet pisca i diplomate.

Direktor izdavaštva u "Glasniku" Petar Arbutina je rekao da je Glišović predstavio središnji period u životu Ive Andrića, paralelno prateći ga kao pisca i diplomatu, uz biografske podatke. "Do Andrićevog diplomatskog angažmana u Berlinu, znamo jednog, a onda se pojavljuje drugi čovek koji piše bolja dela. U vreme "Mlade Bosne" vidimo pomalo zagrcnutog pesnika koji pokušava da dosegne neke ideje u književnosti, ali nedostaje mu životna mudrost", ocenio je Arbutina.

On je primetio da u Glišovićevoj knjizi upoznajemo drugačijeg i uzbudljivijeg Andrića, od onog kako ga obično zamišljamo - čoveka koji zamišljeno šeta Knez Mihailovom ulicom do Kalemegdana zagledan u vrhove svojih cipela. "Upoznajemo Andrića koji nosi punoću života i veliku odgovornost", dodao je on. Arbutina je kazao da je Glišović uspeo da oživi jednu epohu, "jer junak jednog vremena nikad nije individua, ma koliko ona bila značajana, već atmosfera i epoha".

Andrićev politički put od buntovnog đaka nezadovoljnog političkim prilikama u Bosni pod Austrougarskom, uoči Prvog svetskog rata, do diplomate krajnje suzdržanog u ispoljavanju političkih stavova, Glišović sagledava u okvirima jugoslovenske i evropske politike.

Zahvaljujući spletu političkih okolnosti i izuzetnim ličnim sposobnostima, aprila 1939. Andrić je postavljen za poslanika u Berlinu. Njegov boravak u glavnom gradu Trećeg rajha izložen je hronološki, prevashodno na osnovu obimne arhivske građe, te čitalac može da skoro iz dana u dan prati delatnosti kraljevskog jugoslovenskog poslanika u kontaktima s nemačkim zvaničnicima i pretpostavljenima u Beogradu.

U knjizi se, prema rečima Arbutine, nalaze i na ovim prostorima do sada neobjavljivane fotografije koje je autor pronašao u nemačkim arhivima.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost