Narodna biblioteka bacila u đubre knjige stare dva veka
"Zastrašujuće je da knjige koje su bile deo Kraljevske biblioteke i našeg kulturnog nasleđa tokom vladavine dinastija Karađorđevića i Obrenovića, a koje su i dalje deo kulturnog nasleđa Srbije, završe na ovakav način. Smatram da je ovo nepojmljiv zločin učinjen prema našoj kulturi i da knjige iz Dvorske biblioteke ne smeju i nikada nisu smele da se nađu na đubrištu", ukazao je princ.
On je podsetio da su bačene knjige "svojevremeno odnete iz Kraljevske u Narodnu biblioteku kako bi se o njima vodilo računa, kako bi se tamo čuvale i izlagale, a ne da se otpišu kao stari papir".
"U 21. veku, gde postoje brojni načini komunikacije koji nam stoje na raspolaganju, zaista je neshvatljivo da se niko nije setio da pozove Kraljevski dvor i ponudi nam da preuzmemo knjige, umesto što ih je bacio u đubre. Ja sam pokrenuo projekat katalogizacije dela biblioteke na Kraljevskom kompleksu, i bio bih veoma srećan da sam mogao da preuzmem te stare, retke i vredne knjige", naveo je Karađorđević.
On je istakao da taj "neshvatljiv postupak koji Srbiju kulturološki vraća u mračno doba zahteva odgovarajuću reakciju nadležnih institucija u pronalaženju odgovornih lica i njihovog sankcionisanja".
Pojedini mediji objavili su, pozivajući se na dokumenta iz Narodne biblioteke Srbije, da je raniji upravnik te ustanove Sreten Ugričić 2005. godine doneo odluku o smanjenju broja potrebnih primeraka i publikacija u fondu nacionalne biblioteke, i da su tako nestali i neki primerci iz Dvorske biblioteke.
Prema navodima medija, deo knjiga i periodike Dvorske biblioteke proglašen je za višak i iznet na prodaju u antikvarnicu Narodne biblioteke Srbije, a preostali deo prenet je u magacine i razdeljen po fondovima te ustanove. Posebna komisija izdvojila je 15.000 knjiga za otpis, ponudila ih bibliotekama koje su preuzele oko 1.900, a ostatak je bačen, naveli su mediji.
Ljubitelji knjige uspeli su 2005. godine da pokupe neka od izdanja koja su završila u smeću, pa je tako jedan bibliofil od antikvara otkupio nekoliko knjiga. On ih je vratio Narodnoj biblioteci, uz anonimno pismo. "Sa radošću vam vraćam knjigu koja je pripadala Dvorskoj biblioteci i na kojoj je čak posveta autora kralju Aleksandru. Svaki ljubitelj i poznavalac knjiga se pita da li je moguće da je Narodna biblioteka Srbije mogla u stari papir da baci knjige iz 19. veka, knjige Dvorske biblioteke, knjige koje su autori posvetili poznatim ličnostima", navodi se u pismu.
Komentari 11
Проле
Baceno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar