Preminuo muzičar Ravi Šankar
Čuveni indijski muzičar i kompozitor Ravi Šankar, koji je Zapadu predstavio indijsku muziku zahvaljujći saradnji sa "Bitlsima", preminuo je u utorak u južnoj Kaliforniji, u 92. godini.
Šankar, trostruki dobitnik Gremija, koji je učestvovao na festivalima Monterej i Vudstok 1967. već godinama je bio krhkog zdravlja. U Indiji, kancelarija premijera Mamohana Singa je putem Tvitera Šankara nazvala "nacionalnim blagom i globalnim ambasadorom indijskog kulturnog nasleđa".
Šankar je živeo i u Indiji i u SAD. Njegova ćerka je takođe dobitnica Gremija, pevačica i glumica Nora Džons.
Ostaće upamćen po tome što je popularizovao indijsku muziku radom sa violinistom Jehudi Menjuhinom i "Bitlsima" 1960-ih. Bio je veliki prijatelj Džordža Harisona, koji je zbog njega naučio da svira sitar, a "Bitlsi" su zbog tog prijateljstva snimili "Norwegian Wood" i "Within You, Without You".
Nastupima na Vudstoku i Montereju postao je prvi indijski muzičar koji je postao poznato ime na Zapadu. Uticao je i na klasičnu muziku budući da je pisao koncerte za sitar i orkestar za Londonski simfonijski orkestar i Njujoršku filharmoniju.
Bio je i član indijskog parlamenta od 1986. do 1992. godine. Napisao je i muziku za film "Gandi", nekoliko knjiga i radio je u pozorištu. Osnovao je i muzički centar u Indiji gde učenici mogu da žive i studiraju, a kasnije i "Ravi Šankar centar" u Delhiju u kome se održava muzički festival.
Dobitnik je i više medalja, uključujući i Orden britanskog carstva i najvišu civilnu nagradu u Indiji - Barat Ratnu, kao i francusku Legiju časti.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar