120. godina od premijere "Krcka Oraščića"

Gugl je danas svoj logo na početnoj stranici prilagodio 120. godišnjici od prve premijere poznatog baleta "Krcko Oraščić" kompozitora Petra Iliča Čajkovskog.
Gugl je danas svoj logo na početnoj stranici prilagodio 120. godišnjici od prve premijere poznatog baleta "Krcko Oraščić" kompozitora Petra Iliča Čajkovskog.

"Krcko Oraščić" (Ščelkunčik) op. 71 izveden je prvi put 18. decembra 1892. godine u Marinski teatru u Sankt Peterburgu, zajedno sa operom "Jolanta", koju je takođe napisao Čajkovski. Ovaj balet, koji je jedno od njegovih najpopularnijih i najizvođenijih dela, temelji se na priči "Krcko Oraščić i kralj miševa" E. T. A. Hofmana, a komponovan je po narudžbini Ivana Vsevolozskog, direktora Carskog teatra.

"Krcko Oraščić" op. 71. je poslednji balet koji je napisao Čajkovski. On sam nije bio mnogo zadovoljan ovim delom, a nerado je prihvatio i ponudu da komponuje ovaj balet.

"Krcko Oraščić" je balet u dva čina, a koreografiju su uradili Mario Petipa i Lev Ivanov, detalji priče razlikuju se u zavisnosti od produkcije. Balet je poznat po upotrebi čeleste, instrumenta koji je Čajkovski već koristio u svom manje poznatom simfonijskom delu "Vojvoda".

Balet "Krcko Oraščić" nije imao veliki uspeh na svom početku. Mnogo veću popularnost stekla je istoimena 20-minutna svita, koju je Čajkovski napravio od muzike iz ovog baleta. Međutim, krajem 1960-tih, javlja se interesovanje publike za ovaj balet, pa se on sada često izvodi, naročito u SAD, i to naročito u vreme Božićnih praznika, pošto se u to vreme dešava i radnja baleta.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost