Svici sa Mrtvog mora dostupni svima

Hiljade slika svitaka sa Mrtvog mora, starih preko dva milenijuma, od sada je dostupno celom svetu zahvaljujući zajedničkom projektu Izraelskog odeljenja za antikvitete (IAA) i Gugla.
Hiljade slika svitaka sa Mrtvog mora, starih preko dva milenijuma, od sada je dostupno celom svetu zahvaljujući zajedničkom projektu Izraelskog odeljenja za antikvitete (IAA) i Gugla.

Na sajtu www.deadseascrolls.org.il, kažu iz IAA, nalaze se "najznačajnija arheološka otkrića iz 20. veka sada dostupna i naučnicima i široj javnosti". Koristeći tehnologiju razvijanu za Nasu, veb sajt nudi slike starih svitaka u visokoj rezoluciji, uz napredan sistem pretraživanja.

IAA trenutno ubacuje slike 900 biblijskih i drugih manuskripti, koji se sastoje od oko 30.000 fragemanata otkrivenih između 1947. i 1956. u pećinama Kumrana iznad Mrtvog mora. Svici na pergamentu i papirusu sadrže tekstove na hebrejskom, grčkom i aramejskom a među njima se nalazi nekoliko najstarijih poznatih tekstova iz Biblije, uključujući i najstariji primerak Deset Božjih zapovesti.

Najstariji spisi potiču iz 3. veka pre n.e. a najnoviji iz oko 70. godine n.e, kada su rimski vojsnici uništili Drugi jevrejski hram u Jerusalimu. Ovi rukopisi čuvaju se u Izraelskom muzeju u Jerusalimu; veći delovi su sporadično izloženi u slabo osvetljenom Oltaru knjige po principu rotacije, kako bi se umanjilo oštećenje.

Kada nisu izloženi, čuvaju se u mračnom skladištu pod kontrolisanom tepmeraturom i vlažnošću vazduha, u uslovima sličnim onima koji su u Kumranskim pećinama, gde su se očuvali dva milenijuma.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost