VIDEO: Paskaljevićev film "Kad svane dan" stiže u Srbiju
Paskaljević je rekao da je dve sedmice proveo u Los Anđelesu gde su sa malo para organizovali malu kampanju, imali nekoliko projekcija i ostavili dobar utisak, ali i da je dobijanje Oskara lutrija. On je ispričao i da je Muzej tolerancije u Los Anđelesu organizovao projekciju filma "Kad svane dan" u punoj sali. "Tom prilikom sam rekao da je moj cilj da se i na Starom sajmištu napravi manji Muzej tolerancije i neki su se čak i javili da daju priloge za to", dodao je Paskaljević.
"Kad svane dan" priča je o penzionisanom profesoru muzike Miši Brankovu, koji pod neobičnim okolnostima otkriva da su mu pravi roditelji Vajsovi stradali u logoru i tragajući za istinom o sebi i svome poreklu, on traga i za malo poznatom istinom o logoru na Starom sajmištu.
Paskaljević je naglasio da je pitanje identiteta centralno pitanje ljudskog življenja i dodao da se trudio da film bude istinit i pokrene na razmišljanja, skrene pažnju na značaj tolerancije u vremenu kada "među mladima raste neonacizam", kao i na zapuštenost Starog sajmišta. "Moramo da se bavimo pojedinačnim sudbinama i ličnim emocijama, a ovaj film ima mnogo istinitih detalja", primetio je koscenarista i reditelj.
Koscenarista Filip David je istakao da je "Kad svane dan", utemeljen na istinitim pričama, film o "velikom nasilju bez nasilja", priča o sudbini jednog čoveka, kojim se skreće pažnja i na zapušteno svratište gde danas postoje kućice od kartona za ljude koji nemaju gde. Primetivši da u srpskoj kinematografiji nema filmova o holokaustu, o dešavanjima 1941. i 1942. godine u Srbiji, podsetio je da je u logoru "Topovske šupe", blizu današnje Autokomande, likvidirano blizu 5.000 Jevreja, dok je na Starom sajmištu (logor "Judenlager Zemlin") uz pomoć "dušegupke" likvidirano više od 6.000 logoraša.
Film "Kada svane dan" prikazan je ranije na nekoliko festivala, ali će bioskopsku distribuciju u Srbiji doživeti tek nakon premijere.
Paskaljević i David izrazili su nadu da će film doprineti da se jednog dana na Starom sajmištu podigne memorijalni centar i pokrene diskusija u školama o holokaustu, pošto su film ustupili za prikazivanje učenicima.
U glumačkoj ekipi su Nebojša Glogovac, Predrag Ejdus, Zafir Hadžimanov, Olga Odanović, Mira Banjac, Meto Jovanovski, Nada Šargin, Rade Kojadinović, Toma Jovanović, Jelena Đulvezan, Bora Nenić, Ana Stefanović, Marko Jeremić, Aron Balazs, Vlasta Velisavljević, Čarni Đerić, Aleksandra Širkić, Milan Tomić, a prvi put na filmu se pojavljuju Darko Marinković i Gavra Nikolić.
Kompozitor je Vlatko Stefanovski, direktor fotografije Milan Spasić, montažer Krisitna Poženel, scenograf Milenko Jeremić, kostimograf Marina Medenica.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar