Ivan Klajn: Zašto "srpski" a ne "srBski"

"Primetio sam", piše čitalac Dušan Bojić Ivanu Klajnu, "da neki pokreti ili udruženja pišu srBski, a ne srpski. Koliko znam, oblik srBski je korišćen u hrvatskom novogovoru u vreme NDH. U čemu je stvar? Po meni, pravilno je samo srpski."
"Primetio sam", piše čitalac Dušan Bojić Ivanu Klajnu, "da neki pokreti ili udruženja pišu srBski, a ne srpski. Koliko znam, oblik srBski je korišćen u hrvatskom novogovoru u vreme NDH. U čemu je stvar? Po meni, pravilno je samo srpski."

Za analizu motivacije jednih i drugih ekstremista trebalo bi previše prostora, ali je jasno da ni jednima ni drugima deviza nije "Piši kao što govoriš" nego "Piši kao što se nekad pisalo", piše Ivan Klajn u svojoj kolumni u NIN-u.

Otuda im glavni krivac mora biti Vuk Karadžić. Ne mogu prave Srbende da slede tog izroda koji je živeo u Beču, oženio se Švabicom, sarađivao sa Slovencem, zaradio žestoke osude srpskih arhimandrita i mitropolita.

Ne mogu hrvatski domoljubi da mu oproste što je napisao članak "Srbi svi i svuda", što im je u Zagreb poslao Srbina Daničića da pokrene Rečnik JAZU (današnje HAZU), a pogotovu što je za svoja učenja pridobio hrvatske jezikoslovce, pa su sve do Prvog svetskog rata, neki i kasnije, bili ubeđeni vukovci.

Šalu na stranu, u naše vreme mnogi razumni kritičari (one nerazumne zasad ostavimo po strani) ističu da je Vuk pogrešio u verovanju da se rečnik i gramatika moderne civilizacije mogu zasnivati isključivo na narodnom govoru, prekidajući vezu s dotadašnjim književnim nasleđem.

Ne možemo mu, međutim, zameriti što je ruskoslovensku ćirilicu zamenio mnogo doslednijim i jednostavnijim pismom. Ko u to ne veruje, ko ne priznaje pravila o jednačenju po zvučnosti i o gubljenju suglasnika, neka proba da i u Srbiji uvede endehazijski "korjenopis" (za koji se i danas u Hrvatskoj mnogi zalažu), pa ćemo pisati "družtvo", "grizti", "sladko", "podpuno", "petdeset", "šestdeset", "gostba", "mastnoća", "bezzvučan" i tome slično.

  • Čarapani

    06.03.2018 06:22
    Izgovoriti reč "srBski" znači silovali jezik. Nemoguće je, i besmisleno pokušavati. To je reč jedino ostvariva u pisanom govoru. Ali govor evoluira - jezik evoluira - zajedno sa narodom. A sada će i mene neko goniti što pišem latinicom, što se zalažem za "anti-srBske" vrednosti, i nazivati me "srPinom"... Ne smeta mi, jer smatram da moraš biti zaista prepun mržnje, ksenofobije, zabludnog uma koji sam smišlja teorije zavere tamo gde ne postoje, da bi po internetu lovio sve "srPine", stavljao ih na kamen srama, i gađao oštrim rečima. Ali me nekako ne čudi, jer je u našoj krvi da Srbin uvek gađa na Srbina, da fabrikuje razlike, izmišlja manipulacije, truje solidarnost, sve kako bi se njegov iskrivljen pogled na svet postao "jedini pravi". Toliko o tome.
  • Stevan

    12.01.2015 22:53
    Pravilno je "srBski"
    Kakve gluposti palatilacija i prelazak suglasnika i bakraci, to je cista izmisljotina nemozete naziv jednog naroda i drzave menjati. Mi nismo Srpi vec Srbi neka je na nauk ovim umisljenim knjizevnicima da nisu pametni, koliko misle.
  • Srbin

    16.12.2014 19:16
    Lekcija
    Господине Клајн, Андрија Шрек и остали... Морам Вам одржати једну кратку лекцију. Пре изношења оваквих, "мастних" небулоза, требали сте се упознати са материјом. Нико не доводи у питање дело Србина Вука Караџића, напротив, ми смо му захвални што нам је осавременио и упростио србски језик који користимо већ ХИЉАДАМА ГОДИНА. Захвални смо му и што је уредио латиницу, па је као такву, заједно са комплетним србским језиком поклонио Хрватима (хрвацкој).
    Замерамо му само неке ситнице, као што је избацивање ћириличног слова "Й" и преузимање латиничног "J"... (и ситнице типа, да ли је писмо требало да се назове ћирилица или да сачува изворно име – СРБИЦА?) Замерамо му само једну ствар која је веома битна: ВЛАСТИТЕ ИМЕНИЦЕ НЕ БИ СМЕЛЕ ДА ПОДЛЕЖУ ГЛАСОВНИМ ПРОМЕНАМА (јер губе смисао)! То се не односи на заједничке, збирне, градивне,бројне и мисаоне именице, а поготово не на глаголе. Дакле, наставите се гристи...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost